BORSA HESABI NASIL AÇILIR?

Borsa piyasalarında alım satım işlemi yapmak ve yatırımcı olmak isteyen kişiler için borsa hesabı açmak oldukça basit bir işlemdir. Bunun için iki yol bulunmaktadır. İlk yol hesabınızın bulunduğu bir banka aracılığı ile borsa yönetimi kısmına başvuru yaparak borsa piyasalarında kullanabileceğiniz ek hesabınızı açtırabilirsiniz. Diğer yöntem ise borsaya girebilmek için borsa piyasalarında aktif olarak rol alan aracı kurumlar sayesinde borsa piyasalarına giriş yapabilirsiniz. Aracı kurumlar ile iş yapmanın avantajı aracı kurumun size sağladığı borsa danışmanlarının bulunmasıdır. Bankalar aracılığı ile piyasaya girmenin avantajı ise cep telefonunuzdan dahi borsa piyasalarında her an işlem yapabilmenizdir. Örneğin otobüste yolculuk yaparken bile alım satım yaparak para kazanabilirsiniz.

BORSAYA EN AZ KAÇ LİRA İLE GİRİLİR?

Borsaya girmek isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin en çok merak ettiği soruların arasında borsaya kaç lira ile girilmelidir? Sorusudur. Öncelikle bu sorunun cevabını vermek gerekirse bu konuda herhangi bir limit bulunmamaktadır. Cebinizde 50 TL’de var 50,000 TL’de varsa borsaya giriş yapabilirsiniz. Bunun dışında en çok merak edilen sorulardan biri de borsaya ne kadar yüksek para ile girersen o kadar çok kazancın olur mantığıdır. Bu mantık yanlıştır. Borsada önemli olan sabır edebilmek, mantıklı analiz yapabilmek ve borsaya etki eden hadiseleri takip edebilmekle alakalıdır. Bu konu başlığında başarılı olursanız çok cüzi miktarlar ile girdiğiniz borsada güzel paralar kazanabilirsiniz.

BORSAYA GİRENLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Borsaya giren kişilerin duygusallığa yer vermemesi gerekir. Örneğin tuttuğunuz takımın borsada hissesi bulunuyorsa sırf takıma destek olmak adına duygusal bir şekilde verilen yatırım kararı sizi zarara uğratabilir. Borsa piyasalarında alım satım yapacağınız yatırım aracınızı da iyi bir şekilde seçmeniz gerekir. En önemlisi ise analizden uzak ve gerçekçi yorumların dışında verilerle yapılan hisse alım satımlarına bulaşmamanız gerekmektedir. Dalgalanmalar, fiyat aralığı, gündem haberleri, borsaların yükseliş, düşüş dönemlerini takip edebilmelisiniz ve bu takibinizi analize döktükten sonra yatırım yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda elinizdeki tüm sermayeyi ya da daha önceden kazanmış olduğunuz birikimleri kaybedebilirsiniz.