Parapiyasasi.net
Borsa, sarsıntılar sonrası alınan tedbirlerle dengelendi: Haftalık bazda artış
Yazar: -26 Şubat 2023
10

Piyasalarda oluşan belirsizliklerin azalması için tarihte büyük sarsıntılar sonrası borsanın tatil edildiği görülüyor. Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle borsada da oynaklık had safhaya ulaştı.

Borsa İstanbul, 6 Şubat’taki sarsıntıların akabinde pazartesi günü depo kuralı ve açığa satma yasağı üzere tedbirlerle süreçlere başladı. Sarsıntının birinci gününde yüzde 1,35 bedel kaybeden, ikinci gününde de artan satış baskısıyla yüzde 8,62 gerileyen BIST 100 endeksi, çarşamba günü açılışın akabinde oluşan sıhhatsiz fiyat hareketleri nedeniyle 5 süreç günü tatil edildi.

Borsa İstanbul 15 Şubat’ta süreçlere başlamadan evvel, Sermaye Piyasası Heyeti (SPK), Borsa İstanbul, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) aldığı tedbirler açıklandı.

Alınan tedbirlerle pay geri alımında bürokratik süreçler kısaltıldı, Ferdi Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı fonlarının minimum pay bulundurma yükümlülükleri artırıldı.

Borsa İstanbul’un zelzeleden sonra alınan tedbirlerle tekrar sürece açıldığı 15 Şubat Çarşamba günü yüzde 9,88 kıymet kazanan BIST 100 endeksi, perşembe gününe yüzde 7’den fazla yükselişle başlamasına rağmen çıkarlarının değerli bir kısmını geri vererek günü 1,17 artışla tamamladı.

Geçen hafta da dengelenme eforlarının öne çıktığı gözlemlenen BIST 100 endeksi, haftalık bazda yüzde 0,63 artışla 5.058,75 puana çıkarak sarsıntı öncesi düzeyin üzerinde kalmaya devam etti.

Bölgedeki şirketler için özel tedbir alındı

Özellikle sarsıntı bölgesinde bulunan şirketler kelam konusu durumdan görece daha fazla etkilenirken, hasar tespit çalışmaları sona erene kadar birtakım şirketlerin borsada süreç görmesine orta verildi.

Bu kapsamda Sasa Polyester, Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri, Bilici Yatırım, Sanko Pazarlama ve Rubenis Dokuma, fabrikalarında kıymetli bir hasar oluşmadığını ve üretimin devam ettiğini duyururken, şirketlerin süreç sıraları tıpkı gün açıldı.

İskenderun Demir Çelik ve Hatay Dokumacılık 20 Şubat’ta sürece açılırken, Arsan Dokumacılık hala kapalı bulunuyor. Arsan Dokuma’nın bahse ait Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği bildiride, hasar belgesi açıldığı ve sürecin devam ettiği belirtildi.

Depremler sonrası BIST 100 endeksinin seyri

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999’da meydana gelen zelzele nedeniyle Borsa İstanbul 7 iş gücü boyunca sürece kapatılmıştı. BIST 100 endeksi, 26 Ağustos’ta sürece açılmasının akabinde evvelki kapanış düzeyine nazaran yüzde 10,4 gerilese de sonraki gün bu kayıplarının bir kısmını telafi etmiş ve yüzde 1,4 yükselmişti.

BIST 100 endeksi, 1999 zelzelesi sonrası sürece açılmasının akabinde geçen bir aylık müddette yüzde 6,4 artıya geçmişti. Endeksin bir aylık müddette kayıplarını telafi ederek artıya geçmesine en büyük katkı taş, toprak ve metal ana kesimlerinden gelmişti.

BIST 100 endeksi, 23 Ekim 2011’de Van’ın Erciş ilçesinde meydana gelen sarsıntı sonrası ise hudutlu reaksiyon vermiş ve 24 Ekim 2011’de günlük bazda yüzde 0,9 gerilemişti. Haftalık bazda yüzde 0,4 bedel kazanan endeks, 23 Kasım’a kadar geçen bir ayda ise bölgede yeni zelzelelerin yaşanması ile yüzde 10’un üzerinde düşüş kaydetmişti.

Elazığ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen sarsıntı öncesi tarihi tepelerinde seyreden BIST 100 endeksinde günlük kayıp yüzde 0,3 seviyesinde gerçekleşirken, endeks haftalık bazda yüzde 2,5 ve aylık bazda yüzde 6’yı aşkın paha kaybetmişti.

Son olarak, İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen sarsıntıda BIST 100 endeksi, günlük bazda yüzde1,3 kıymet yitirmişti. Endeks haftalık bazda kayıplarını telafi ederek yüzde 7,2 artış kaydederken, aylık bazdaki yükseliş yüzde 15,4 olmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar