Parapiyasasi.net
Borsada Hacim Ne Anlama Gelir? İşlem Hacmi Ne Demek?
Yazar: -21 Ocak 2021
38

Borsada Hacim

Borsa ile az çok uğraşan herkesin yeni terimlerle karşılaştığı, bu terimlerin ne anlam ifade ettiklerini öğrenerek borsada daha profesyonel adımlar atmaya başladıkları görülür. Söz konusu borsa terimlerinden biri de işlem hacmidir. Peki, borsada hacim ne demek? İşlem hacmi ne anlama geliyor? Borsada hacim artarsa ne olur?

Borsa İşlem Hacmi Nedir?

Borsada işlem hacmini kavrayabilmek için öncelikle işlem miktarı ve işlem fiyatı terimlerine hâkim olmak gerekiyor.

İşlem miktarı, belirli bir seans süresince el değiştiren toplam menkul kıymet adedini ifade eder.

İşlem fiyatı, herhangi bir menkul kıymetin alındığı, satıldığı ve emirlerin gerçekleştirildiği fiyat olarak yorumlanır.

Borsa işlem hacmi, bir menkul hangi işleme konu oluyorsa adetinin ile işlem gördüğü fiyatın çarpımlarının toplamı olarak karşımıza çıkar. Bunu “Hacim = İşlem Miktarı*İşlem Fiyatı” olarak formülize edebiliriz. Hisse senetlerinin işlem hacimleri toplandığında piyasanın genel işlem hacmi ortaya çıkarılacaktır.

Borsada İşlem Hacminin Artması İyi Bir Şey Mi?

Borsada temel bir mantık bulunmaktadır: Menkul kıymete verilen emirin gerçekleşmesi, bunun karşısında tersi bir emir ile eşleştiğinde mümkün olmaktadır. Böylece satış fiyatı ile alışlar toplamı birbirine eşit düzeyde olur.

Hisse senetlerinde işlem hacmi artış gösterdiğinde, ilgili hisse senedinin hareketliliği fazladır, çok fazla el değiştirmiştir. Buna sebep olan bazı etkenlerden söz edilebilir. Söz konusu şirketle ilgili kritik bir karar açıklanmış olabilir. Ayrıca şirketle ilgili olumsuz haberler duyulmaya başlandığında hisse senetleri el değiştirmeye başlar. Borsada işlem hacminin artması olumlu sonuçlar doğurabileceği gibi, tam tersine pek istenmeyen sonuçları ortaya çıkarabilir. Buradaki performans ölçütü net alım satım işlemleri üzerine olmalıdır. Çünkü net alım satım miktarı yükseldiğinde, bu durum borsaya yeni yatırımcıların ve taze paranın giriş yaptığını ifade edecektir.

Borsada Likit Nedir?

Menkul kıymetlerin işlem hacmi yüksekse “likit” olarak ifade edilir. Bu türdeki menkul kıymetler daha kolay bir şekilde alınıp satılabilir. Likit özelliği taşımayan menkul kıymetlerde alım satım miktarları doğal olarak daha düşüktür. Ancak borsada manipüle hareketlere karşı dikkatli kalmakta fayda olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar