Parapiyasasi.net
Borsada Para Kazanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazar: -24 Haziran 2020
47

Borsa, halka açık olan şirketlerin azalıp artan hisse fiyatlarıyla yatırımcıların hisseleri alıp sattığı bir sistemdir. Yatırımcılar mantıksal ve duygusal kararlar vererek hareket ederler. Borsada para kazanmanın mantığı fiyatı düşükken bir hisse senedi almak ve aldığınız hisse senedinin fiyatı yükseldiğinde satmak ve ikisi arasındaki fiyat farkından para kazanmaktır. Hisse senedinin seçilmesi, alınacak zaman, analiz yöntemleri, elde tutma ve doğru zamanda elden çıkarma süresi gibi hâkimiyet gerektiren yetenekler her yatırımcıda zamanla kazanılmaktadır.

Sıklıkla kullanılan yatırım stratejileri, vadeler ve gelir beklentileri kişinin tercihlerine göre değişmektedir. Yatırımcılar için durum bu şekildedir fakat şirketler için borsa nakit sermaye kaynağı oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Yatırımcılar bu sistemde kazandığı kadar kaybedebilirler ya da kaybetmeyip iyi stratejiler kurarak kazanabilirler. Bazıları borsanın karanlık bir çukur olduğundan da bahsetmektedir. Her iki yoldan birine girmek yatırımcının deneyimine göre değişmektedir. Borsada para kazanma hakkında bilinmesi gerekenler 5 maddede sıralanmıştır.

1-Hisse Senedinin Dengesi Nasıl Değişir?

Hisse senetlerini dengesinin oynamasında birçok unsur etkilemektedir. Bunlardan birkaçı medya, yatırımcıların görüşleri, küresel riskler, doğal afetler ve ülkelerin sosyal ve siyasi istikrarsızlıkları gibi durumlardır. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek boğa piyasası ve ayı piyasası gibi eğilimlere sebep olur. Bunlar hisse fiyatlarının yükselişte ve düşüşte olduğunu göstermektedir. Alıcılar ve satıcılar bu durumlara bağlı olarak hareket etmektedir. Satıcı sayısı alıcı sayısından fazla ise hisse fiyatları düşmeye başlar ya da tam tersi hisse senedi fiyatları artar.

2-Borsayı Tahmin Etmek Ne Kadar Zordur?

Hisse senedi fiyatlarının birkaç yıl içinde azaldığını düşünelim. Yatırımcılar bu durumda fiyatlara yeni düzenleme geleceğini ve fiyatların yükseleceğini bilebilirler. Fakat yatırımcıların hisse senetlerini elden çıkarma nedenini veya bu hareketi ne zaman yapacaklarını anlayamayız. Bu nedenle yatırımcıların bazıları birikmiş nakitlerini kenarda tutar ya da borsaya girmek için fırsat ararlar. Risk almak isteyenler ise borsaya hemen girip hisse fiyatları arttıkça borsadan bir şey kazanamama ihtimalinden endişe duyabilirler.

3-Hisse Senetleri Nasıl Değerlendirilmelidir?

Hisse senetlerinin gerçek fiyatları piyasa faaliyetleri tarafından belirlenmektedir. Yatırımcı alış veya satış yapmak isterken hisse senedinin gerçek fiyatı ile makul değerini karşılaştırmalıdır. Örneğin 20 liradan işlem gören hissenin makul değeri 27 lira ise hisseyi satın almak mantıklı bir işlem olabilir. Fakat bir hissenin makul fiyatını belirlemek ve satın almak için bir formül yoktur. Bunun için birçok yönteme başvurabiliriz. Örneğin bir şirketin bilanço tablosunda yer alan varlıkların toplamında değer kaybetme payını ya da ödenecek borçları çıkarıp bir sonuç elde edebilirsiniz. Ya da bir şirketin gelecekte elde edeceği kazancı şu anki net değeri kabul edilen asli değeri bulmakta bir yoldur.

4-Borsanın Eğilimini Ön Görmek Mümkün mü?

Hangi durumun mevcut gidişatı değiştirip değiştiremeyeceğini görmek imkansıza yakındır. Bu durumu bilmenin bir formülü yoktur.

abd hisseleri

5-Hisse Senedine Karar Verme Süreci Nedir?

Yatırımcı hem duygularıyla hem de mantığıyla karar vermektedir. Bu yüzden borsada doğru kararlar verdiğiniz kadar yanlış kararlar verme olasılığınız da bir o kadar yüksektir. “Borsada acemi yatırımcılardan kazanmak garanti” adı altında duyduğunuz asparagas konuşmalara kulak asmamanız en doğru karar olacaktır. Piyasadan ve borsadan iyi anlamak için yıllarca bu konuda tecrübe etmeniz gerekmektedir. Risk almayı sevmiyorsanız paranızın tamamını bir şirkete yatırmak doğru olmayabilir. Bu yüzden yanınıza güvenebileceğiniz hem de bu piyasayı tecrübe eden birini bulmak işlerinizi kolaylaştırabilir. Bu yola yalnız başınıza girmeniz halinde hiç hesapta olmayan şeylerle karşılaşabilirsiniz ve yatırımınızdan üzüntü duyabilirsiniz bu sebeple öncelikle detaylı bir araştırma yapmalı sonrasında riskleri göze alarak borsaya giriş yapmalısınız.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar