• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9178
  % 0,08
 • € EURO
  31,2929
  % 0,08
 • £ POUND
  36,5512
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3142
  % -1,86
 • BITCOIN/TL
  1279052,306
  % 5,62
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

Borsada Zincir Emir Nedir, Nasıl Uygulanır?

Borsada Zincir Emir Nedir, Nasıl Uygulanır?

Zincir emir; borsada işlenmesi üzere girilen, henüz gerçekleşmemiş bir emre bağlı olarak gerçekleşecek emirler olarak açıklanabilir. Yani, ana emire bağlıdır ve ileri yönlü, ana emrin gerçekleşmesi durumuyla işleme alınan emirlerdir. Zincir emirler, özellikle de stop – loss noktasının belirlenmesi ve uygulanması açısından kullanılmaktadır. Yatırımcılar, düşüş durumlarından minimum zararla ayrılmak ya da karlı çıkmak için zincir emir kullanmaktadırlar.

Öte yandan zincir emir vermek, borsadaki gelişmeleri devamlı bir şekilde takip etme şansı olmayan yatırımcıların da tercih ettiği bir yöntemdir. Bilindiği gibi, borsa her an yön değiştirmeye meyilli ve değişken yapılı bir sistemdir, buna göre hareket edilmesini gerektirir. Bu sebeple, sıkı takip kazanç sağlamanın önemli gereksinimleri arasında yer almaktadır. Ayrıca zincir emirler sayesinde, ihtimalleri arttırır ve her ihtimale karşı bir önlem almış olur ve kazanç ihtimalini ciddi anlamda arttırırsınız.

Borsada Zincir Emir Nedir, Nasıl Uygulanır?

Zincir Emir İletimi Nasıl Uygulanır?

Konu hakkında en sık sorulan şeylerden bir tanesi de Zincir emir nasıl verilir olarak öne çıkıyor. Zincir emir vermek birkaç basit işlemden oluşmaktadır. İşte zincir emir vermek için takip edilmesi gereken adımlar;

 • Zincir emir verebilmek için önce bir ana emir verilmesi gerekmektedir. Verilen ana emirin borsaya düşmesi ile birlikte zincir emir bağlama işlemi yapmanız mümkündür. Verilen zincir emirlerin, işleme alınabilmesi için ana emrin tamamen gerçekleşmesi şarttır. Kısmi gerçekleşmeler, zincir emirleri harekete geçirmemektedir.
 • Bir ana emre bağlı birden fazla zincir emir vermek mümkündür. Zincir emir vermenin nicelik bakımından herhangi bir sınırlandırma ya da kısıtlaması bulunmamaktadır. Dilediğiniz kadar zincir emir verme özgürlüğüne sahipsiniz.
 • Ana emrin iptal edilmesi durumunda zincir emirde iptal olur. Bu işlem, sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

Zincir Emirlerde Düzeltme Yapmak Mümkün müdür?

Sistemde bekleyen zincir emirleriniz üzerinde değişiklik yapmanız mümkün değildir. Fakat dolaylı yoldan değişiklik yapabilirsiniz. Bunun için ana emrinize bağlı tüm zincir emirleri iptal etmeli ve yeniden tek tek oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktada, zincir emirlerin tamamının iptal edildiğinden emin olmanız tavsiye edilmektedir. Aksi durumda, olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ