• YARIM ALTIN
  5.517,00
  % -0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0510
  % 0,06
 • € EURO
  28,8194
  % -0,10
 • £ POUND
  33,3693
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  3,7111
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2810
  % 1,36
 • BITCOIN/TL
  729399,340
  % -0,67
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Borsadan para kazanmak

Borsadan para kazanmak

Borsadan para kazanmak

Borsadan para kazanmak için birçok işte olduğu gibi bu işlemler sırasında da analiz yeteneğinin gelişmesi ve teknik bilginin genişletilmesi gerekmektedir. Borsada işlemler genel itibari ile anlık, kısa vadeli veya uzun vadeli olarak gerçekleşmektedir. Borsada yatırım araçları özelliğine göre dönemsel olarak işleme sokulmaktadır. Bu süre içinde gerçekleştirilen işlemler doğrultusunda gelir elde edilmektedir. Tercih edilen yatırım aracı veya seçilen vade türü, yatırımcı profiline göre borsa danışmanları tarafından ve yatırımcı tarafından belirlenmektedir. Bu durum ise borsada akıllı yatırım olarak adlandırılabilir.

Borsada Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsada temel amaç para kazanmaktır. Fakat doğru bir şekilde seçilmeyen yatırım araçları ya da yanlış zamanda işlem uygulanması kayıplara neden olabilmektedir. Bu durumda borsadan para kazanmak oldukça yoğun teknik bilgi ve tecrübe isteyen piyasa türleri olarak değerlendirilmektedir. Borsada işlem yapabilmek için sadece yatırımcı özelliğine sahip olmak yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda borsada yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Aynı zamanda borsada kullanılan yatırım araçları reel sektör etkisinde değerlendirilmesinden dolayı, ekonominin temel ayaklarından bir tanesi olan üretim sektörü hakkında da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Borsada akıllı yatırım belirlenen yöntem ve teknik bilgiler ışığında mümkün olmaktadır.

borsa günü düşüşle
Borsada yatırım

Borsada Doğru Yatırım Araçları Nelerdir?

Borsada gerçekleştirilen işlemler genel itibari ile herhangi bir yatırım aracının gelecekte değerleneceği beklentisi üzerine, alınması sonucunda gerçekleşmektedir. Borsada kullanılan yatırım araçları birçok etkene bağlı olarak anlık değişime uğrayabilir. Bu durumun genel sebebi ülkede alınan siyasi kararlar, uygulanan para politikaları, ilgili yatırım aracına ait bilanço bilgiler ve yatırımcı talebi şeklinde sıralanabilir. Borsadan para kazanmak için kullanılan yatırım araçlarına ait bütün özellikleri ve ilgili kuruluş hakkında fikir sahibi olunması gerekmektedir. Borsada yatırım araçları; hisse senetleri, tahvil, bono, emtia gibi menkul kıymetlerden oluşmaktadır.

Borsada doğru yatırım aracını seçmek için ilgili kurum ve faaliyet gösterdiği sektör hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir. Borsada akıllı yatırım için örneğin emlak piyasasında faaliyet gösteren ve aynı zamanda inşaat sektöründe işlem gerçekleştiren A firması için; artan konut talebine bağlı olarak borsada işlem gören hisse senedinde değer meydana gelecektir. Bu durumda hisse senedinin ilk alınması ile satış fiyatı arasında pozitif fark oluşturarak, yatırımcısına kazandıracaktır. Bu işlem şu yorum yapılabilir: A firması için faaliyet gösterdiği sektörde gelişen olumlu olaylar, firmanın değerinin artmasına ve buna bağlı olarak hisse senetlerinin değerlenmesine neden oldu çıkarımı yapılabilir.

Borsadan para kazanmak için doğru yatırım aracını seçmek oldukça önemlidir. Yatırımcı profili; risk alabilen, uzun vadeli işlemleri yorumlayabilen ve aynı zamanda dip ve tepe noktalarını doğru bir şekilde görebilenler oldukça kârlı işlemler gerçekleştirebilir. Borsada yatırım araçları bu bağlamda yatırımcı profiline göre çeşitlenmiştir. Daha düşük seviyelerde risk almayı seven yatırımcılar ise kısa vadeli işlemler ile kâr elde etme yoluna gitmektedir. Borsada akıllı yatırım yapmak maddi kayıpların önüne geçmektedir.

Borsaya Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Borsada gerçekleştirilen işlemler teknik bilgiler sayesinde gerçekleştirilmiş olsa da yapılan işlemler yoğun analizlerin yorumlanması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu durum ise yatırımcılar için sürekli aktif olma ve piyasaların sürekli takip edilmesi anlamına gelmektedir. Mevcut piyasada işlem gören yatırım araçlarında meydana gelen ani değişmeler kayıplara neden olabilmektedir. Bu durumda piyasa grafikleri üzerinde alış ve satış noktalarını belirleyerek işlem gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Borsadan para kazanmak için bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Borsada yatırım araçları hakkında bütün detayların bilinmesi gerekir. Bu şekilde gerçekleştirilen işlemlere ait daha sağlıklı kararlar verilebilir.
 • Borsaya yeni başlayanlar için düşük hacimli işlemler gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Kâr beklentisine aldanmak yeni başlayanların oldukça karşılaştıkları olumsuz durumlar arasında yer almaktadır.
 • Borsada yapılan işlemlere ara verme zamanını bilmek gerekir. Özellikle zarar durumunda işlem yapılması daha büyük kayıplara neden olabilir.
 • Borsada akıllı yatırım yapmak için portföyü çeşitlendirmek gerekir. Riskli yatırımlar için maliyete denk gelen yatırım araçlarını kullanmak, maddi kayıpların oluşmasını engellemektedir.
 • Son olarak yapılan işlemlerin belirli bir plan doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerekir. Finansal yönden yatırımcıya zor duruma düşürecek yatırımlardan kaçınmak oldukça önem arz etmektedir.
YORUMLAR YAZ