Parapiyasasi.net
Borsaya Giriş İçin Bilinmesi Gerekenler
Yazar: -15 Aralık 2021
14

Borsaya Giriş İçin Bilinmesi Gerekenler

Her konuda olduğu gibi borsaya giriş konusunda da bilgi sahibi olmadan hareket etmemek gerekmektedir. Borsaya başlarken bilinmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak için borsa uzmanlarının görüşlerinden, online kaynaklardan ve kitaplardan yararlanabilirsiniz.

Borsa Nedir?

Borsa, işleyişi belli kurallara dayalı olan aracılar vasıtasıyla alıcı ve satıcıların bir araya getirildiği bir pazar olarak tanımlanmaktadır. Borsa denilince ilk düşünülen genellikle hisse senetleri olmaktadır. Hisse senetleri dışında borsada işlem gören başka araçlarda bulunmaktadır. Emtia, kıymetli evrak ve dövizde borsanın önemli yatırım araçlarındandır.

Borsaya Giriş Nasıl Yapılır?

Yaptığınız çalışmalar sonucunda belli bir bilgi birikimine eriştikten sonra borsada işlem yapabilmek için bir yatırım hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmadan önce Sermaye Piyasası Kurumu’nun web sayfasında bulunan yasal banka ve aracı kurumlardan birinde hesap açmaya özen göstermelisiniz. Borsanın temel kuralları içinde yer alan açtırdığınız hesaba para yatırma işlemini gerçekleştirdiğiniz anda hesabınız kullanılabilir hale gelmektedir. Bu noktadan sonra karar vermeniz gereken hangi hisse senetlerini alacağınızdır.

Hisse Senedi Alımı

Hisse senedi alımlarında oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir. Bu nedenle hisse senedini doğru analiz etmeli ve olası riskleri hesaplayarak hareket etmelisiniz. Borsada uzman olmayan kişiler çok ciddi kayıplarla karşılaşabilmektedir. Bunun önüne geçmek için bazı noktalarda ciddi araştırmalar yapılmadan yatırım yapılmamalıdır.

Hisse Senedi Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olma

Hisse senedi alımına karar verdiğinizde, öncelikle hisse senetleriyle tanışmanız gerekmektedir. Ne kadar güçlüler, ne iş yapıyorlar, ne kadar kazanıyorlar gibi bilgileri edinerek hisse senediyle aranızdaki bağı kuvvetlendirmeniz gerekmektedir. Hisse senedinde bilinmesi gerekenler konusunda, şirketin internet sitesini detaylı bir şekilde incelemek, haklarında çıkan internet haberlerini okumak size fayda sağlayacaktır.

Hisse Senedi Fiyatları

Borsa yatırımlarınızı sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için hisse senedinin fiyatının nasıl belirlendiğini bilmeniz oldukça önemlidir. Fiyatların belirlenmesinde öncelikle arz ve talep miktarları önemli olmaktadır. Talebin çok olduğu durumlarda, hisse senedinin fiyatında artış yaşanmaktadır. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumda borsa işlemlerini oldukça etkilemektedir. Eğer faiz oranları yüksekse, insanlar borsada risk almak yerine faiz getirisi elde edebilecekleri fonlara yönelmektedir. Bu da hisse senetlerinde fiyatların düşmesini sağlamaktadır. Hisse senedi almayı düşündüğünüz şirketin güncel durumu da fiyatlarda etkili olmaktadır. Şirketin yaşadığı satın alma, büyüme gibi durumlar hisse senedi fiyatlarına artış olarak yansımaktadır. Borsanın temel kuralları çerçevesinde her satın alma hisse senetlerinin değerini arttırmayabilir. Şirketin ölü bir yatırıma çok büyük paralar yatırması hisse senedi değerlerinin düşmesine de yol açabilmektedir.

Spekülasyon ve Manipülasyon

Borsada manipülasyon, kasti olarak bir hisse senedinin değerini yükselterek veya düşürerek piyasaya yön vermektir. Bu şekilde kazanç sağlamak yasalara göre suç teşkil etmektedir. Spekülasyon, fiyatlarda meydana gelebilecek artış ve azalışları önceden bilerek, hisse senedi alma-satma işlemleridir. Bu işlemler suç teşkil etmemektedir. Fakat spekülasyonlar ve manipülasyonlar borsadaki hareketliliği ciddi oranda etkilemektedir.

Yatırımcıların Güven Hissetmesi

Yatırımcıların kendini güvende hissetmeleri, borsada en önemli belirleyicilerden biridir. Kendini güvende hissetmeyen yatırımcı, yatırım yapmak konusunda isteksiz davranmaktadır. Bu güvensizlik ülkedeki istikrarsızlıktan, şirketin yaşadığı sorunlardan ve ekonomik gelişmelerden kaynaklanabilmektedir.

Borsadaki Diğer Yatırım Araçları

Borsada bilinmesi gereken terimler içerisinde hisse senedi dışında bono, tahvil alımı ve viop işlemleri yer almaktadır. Bu konular hakkında bilgi sahibi olarak borsada para kazanmak mümkündür. Bono, belli süreli olarak çıkarılan ve paranın belli süre içerisinde ödeneceğinin teminatı veren belge niteliğindedir. Kısaca borç senedi özelliği taşımaktadır. Borsada yer alan bütün bonolara yatırım yapılabilmektedir. Tahvil, şirketlerin ihtiyacı olan fonu temin etmek amacıyla oluşturulan borç senetleridir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar