Parapiyasasi.net
Brent petrolün varil fiyatı 82,11 dolar
Yazar: -07 Şubat 2023
16

Dün 81,43 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 80,99 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 10.04 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,38 artarak 82,11 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 75,23 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, talep toparlanmasına ait beklentiler ve arz kesintisi kaygıları tesirli oldu.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in iktisat ve petrol talebine yönelik haber akışı, fiyatların tarafını belirlemeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, Çin’deki talep toparlanması beklentileriyle Asyalı petrol tüketicileri için ham petrolünün fiyatını son altı ayda birinci sefer yükseltti.

Uluslararası Güç Ajansı Lideri Fatih Birol da pazar günü milletlerarası basında yer alan açıklamasında, bu yıl global petrol talebindeki büyümenin yaklaşık yarısının Çin’den gelmesinin beklendiğini belirtmiş, ülkedeki jet yakıtı talebindeki artışa dikkati çekmişti.

Türkiye ve Norveç’te çeşitli nedenlerle yaşanan arz kesintileri de fiyatlardaki yükselişi destekledi.

Türkiye’de dün, 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle ham petrol akışı tedbiren durduruldu.

Norveç’te ise Johan Sverdrup Petrol Alanı’nın 1. fazı teknik nedenlerle kapatıldı.

Öte yandan, dünya genelinde merkez bankalarının para siyasetlerine ait belirsizlikler azalsa da resesyon telaşı yatırımcıları temkinli olmaya zorluyor.

Piyasalarda, daha fazla faiz artışının global ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı kaygıları petrol fiyatlarındaki yükselişi sınırlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 82,25 ile 82,47 dolar aralığının direnç, 82,03 ile 81,81 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar