Parapiyasasi.net
Bu Bitcoin Borsasına Yapılan Ödemeler Kısıtlanıyor!
Yazar: -04 Şubat 2023
9

doorclosebinance

İngiltereli bankacılık devi Nationwide, dünyanın en büyük Bitcoin borsalarından birinin kart ödemelerine kısıtlama getirdiğini duyurdu.

İngiltereli banka, bu Bitcoin borsasına kısıtlama getiriyor

Nationwide Building Society, 16 milyondan fazla üyesiyle dünyanın en büyük yedinci kooperatif finans kurumu ve en büyük inşaat topluluğu olan bir İngiliz karşılıklı finans kurumudur. Banka, gün içinde yaptığı duyuruda, “Nationwide kartlarınızı kullanarak Binance’e yapılan ödemeler reddedilecek. Şahsen yahut telefonla direkt müsaadeniz olsa bile, kısıtlamayı kaldıramayız ve Binance’e ödeme yapmanıza müsaade veremeyiz” dedi.

Nationwide, mülkiyet haklarına yasadışı bir formda müdahale ettiği ve rekabet tersi uygulamalara yol açtığı sav edilen bu şaşırtan tedbir için “güvenlik” telaşlarını öne sürüyor. Resmi açıklamaya nazaran, “Bir numaralı önceliğimiz sizi ve paranızı inançta tutmaktır ve her vakit o denli kalacaktır. Bu nedenle kartlı ödemeleri kısıtlama kararı aldık.”

uk bank nationwide vvel zapret na perevod sredstv so schetov bankovskikh kart na birzhu binance

Banka, inanç problemlerini öne sürüyor, ama durum bu türlü değil

Binance, bilindiği kadarıyla en inançlı kripto para borsalarından biri ve şu anda kadar hiç bir başarılı hack saldırısı yaşamadı. Ayrıyeten, potansiyel hack’leri yahut öteki zorlukları karşılamak için 1 milyar dolarlık bir SAFU rezerv fonuna sahip. Birebir vakitte, piyasada önemli kontrollerden geçen birkaç kripto borsasından biri ve varlıklarını gösteren bir Rezerv İspatı (PoR) sağlıyor.

Yine de, Binance üzere kripto para borsaları ve şirketleriyle ilgili her vakit riskler vardır. Ayrıyeten, Nationwide’de on yıldan uzun bir müddet evvel vergi mükellefleri tarafından kurtarıldı, bu nedenle kendi kurumu da büsbütün inançlı değil. Makul risk kelam konusu olduğunda, bu kararın alınmasının gerçek nedeni muhtemelen “güvenlik” değildi, Binance hakkında neden bu türlü bir karar aldığı hala net değil.

106907103 1625597281111 gettyimages 1233700528 porzycki binancep210628 npNRz 1

Bununla birlikte, öteki ülkelerin bilakis, İngiliz bankaları kripto benimsemesinde yavaş ilerliyor ve kripto aksisi duruşlarıyla ünlüler. Bir öbür İngiliz bankası Barclays, kripto para transferlerini hâlâ “şüpheli” olarak nitelendiriyor. Bu da, tek bir borsaya da olsa Nationwide tarafından bu tam yasağın altında kalan küçük bir mani. Öte yandan HSBC, kripto hizmetleri geliştirmek isterken, İngiltere hükümeti kriptoyu düzenleme planlarını açıkladı ve bu planlar genel olarak istikrarlı görünüyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere İngiltere, dün ‘katı’ kripto kuralları getirmeyi planladığını açıklamıştı.

Nationwide’in Binance atağı, İngiltere’nin kripto bakış açısının parçasıydı

Nationwide’in dünyanın en büyük Bitcoin borsasına yönelik kısıtlayıcı kararı, İngiltere hükümetinin bankaları da düzenlemesi gerektiğini öneriyor. Örneğin Fransa, ticari bankaların banka hesaplarını reddetmek yahut ödemeleri bloke etmek yoluyla kripto para ünitesine karşı ayrımcılık yapmasını yasaklıyor.

bitcoin nereden alinir 637727

2017’de bankaları rekabete muhalif uygulamalar yapmakla suçlayan SEC’in muadili olan kendi Mali Davranışlar Otoritesine karşın İngiltere’de bu türlü bir tedbir alınmadı. Bu tedbirler alınana kadar Nationwide müşterileri öteki bir bankaya gidebilir. Örneğin Revolut, ve kendisine epeyce benzeyen fakat başlangıçta sırf kripto ile başlayan Almanya’nın kripto borsası BitPanda var. Her ikisinin de ödemeler için olağan bir kart üzere kullanabileceğiniz bir kartı var, lakin İngiltere hükümetinin bankalar tarafından yapılan bu yarı maddeyi nitekim ele alması gerekiyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar