Parapiyasasi.net
Bu Kripto Para Borsası, FDIC’den Durdurma Buyruğu Aldı!
Yazar: -16 Şubat 2023
9

FDIC federal deposit insurance corparation

Kripto para ünitesi platformları, son vakitlerde bilhassa ABD düzenleyicilerinin odağında üzere duruyor. Buna yönelik en son gelişme, ABD’nin sigorta kurumu Federal Deposit Insurance Corporation’ın (FDIC) durdurma buyruğu ile geldi. Bir kripto borsası, 15 Şubat’ta FDIC’ten bir bildirim aldı. İşte detaylar…

Kripto para borsası FDIC’ten bildirim aldı

Kripto para borsası CEX.IO, ABD düzenleyicisi tarafından 15 Şubat’ta yayınlanan bir mektupta görüldüğü üzere, FDIC’den bir durdurma buyruğu aldı. Federal Deposit Insurance Corporation’ın hukuk kısmı, CEX.IO’nun FDIC’nin bunu sigortaladığını düşündüren yanlış yahut aldatıcı beyanlarda bulunduğunu söyledi. CEX.IO’nun resmi web sitesi, “U.S. CEX.IO fiat para cüzdanınızda tutulan dolarlar, rastgele bir nitelik olmaksızın hesap başına 250.000 dolarına kadar FDIC tarafından sigortalıdır,” tabirlerini kullanıyor.

iStock 1407802576 scaled 1

Ancak FDIC, CEX.IO’nun kendisinin sigortalı olmadığını söylüyor. CEX.IO’nun direkt yahut dolaylı bir alakası olduğu sigortalı mevduat kurumlarını (IDI’ler) tanımlamadığı için üstteki ifadeyi aldatıcı olarak nitelendirdi. CEX.IO bu türlü bir kuruma para yatırabilse de, kullanıcılarının varlıkları kesinlikle bu formda sigortalı değil. Bu nedenle FDIC, CEX.IO’nun bu istikametteki tüm sözleri kaldırmasını talep etti. Düzenleyici ayrıyeten iki bağımsız web sitesine (Captain Altcoin ve Bankless Times) CEX.IO’nun FDIC tarafından sigortalı olduğunu öne süren sözleri düzeltmeleri için talimat verdi.

FDIC atağı Warren’dan övgü topladı

FDIC ayrıyeten, bu tezlerden birinin yanlış bir halde kripto varlıklarının federal olarak sigortalanabileceğini ima ettiğini söyledi. Bu şikayet, en az 2021’den beri federal sigortanın sanal varlıklar için geçerli olmadığını belirten CEX.IO’nun kendi web sitesi için geçerli görünmüyor. CEX.IO, 24 saatlik hacmi yalnızca 4,3 milyon dolar olan nispeten küçük bir borsadır. Karşılaştırmak gerekirse, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in son 24 saatteki süreç hacmi 25 milyar doların biraz üzerinde. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FDIC, öbür kripto şirketlerine de benzeri bildirimler gönderdi. Geçen yıl FTX.US ve Voyager Digital’e sigorta teminatları üzerinden ihtarname gönderdi.

as mobile trading

FDIC mektubu ayrıyeten, borsanın FDIC sigortalı bir hesabı varsa, fonları tutan sigortalı mevduat kuruluşunun isimlendirilmesi gerektiğini de belirtti. FDIC baş hukuk müşaviri yardımcısı Seth Rosebrock tarafından imzalanan mektup, Federal Mevduat Sigortası Kanunu’ndan baştan sona alıntı yapıyor. FDIC’nin kriptonun sigortalanmaması gerektiği konusundaki ısrarı, kripto kuşkucusu olan ABD’li Senatör Elizabeth Warren’dan övgü topladı. Kurum ayrıyeten bankaları kripto paranın tehlikelerine karşı uyaran yakın tarihli bir bildiriyi imzalayan üç şahıstan biriydi.

FDIC’in atılımının dışında NYFDS, Binance’in stablecoin’i olan BUSD’nin ihraççısı Paxos için durdurma buyruğu vermişti. Ayrıyeten son vakitlerde, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) birtakım kriptoların menkul değer olduğunu ve buna yönelik hareket edeceğini açıkladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar