Parapiyasasi.net
Bundesbank 43 yıldan beri birinci kere ziyan açıkladı
Yazar: -01 Mart 2023
8

Bundesbank Lideri Joachim Nagel, Frankfurt’ta düzenlediği basın toplantısında, bankanın 2022’e ait raporunu kamuoyuna sundu.

Bundesbank raporunda, geçen yılki 172 milyon euroluk ziyan risk karşılıklarından telafi edilirken, faiz oranlarının artmaya devam etmesi ve alışılmışın dışında yüksek enflasyonun bilançodaki tahvillerin kıymetini düşürmesi nedeniyle zararın gelecek yıllarda daha da artacağı öngörüldü.

Geçen yılki zararın Bundesbank’ın 1979’dan beri birinci ziyanı olması dikkati çekti.

Nagel, geçen yılki ziyan ve gelecek yıllardaki bankanın çıkarlarındaki gelişmenin son birkaç yılın harikulâde derecede genişletici para siyasetinin sonucu olduğunu söyledi.

“Artık sıkı para siyaseti gerekiyor”

“Fiyat istikrarını vaktinde sağlamak için artık sıkı bir para siyaseti gerekiyor” diyen Nagel bu bilançoda yükleri içerse bile bunu yapmak zorunda olduklarını ve bununla başa çıkabileceklerine işaret etti.

Nagel, 19 Ekim 2022’de artan faiz oranları nedeniyle Bundesbank`ın ziyanla karşı karşıya kalabileceğini lakin yıllardan bu yana oluşturmakta oldukları risk karşılıklarının bu ziyanı şu an için kapatabilecek durumda olduğunu söylemişti.

Bundesbank, 2010 ile 2019 ortasında karından yaklaşık 25 milyar euro federal bütçeye aktarmıştı. Geçen yılki kelam konusu kayıpla Almanya’nın federal bütçesinde bir gelir kaybı görülecek.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Euro ülkelerinin ulusal merkez bankaları, ekonomiyi canlandırmak ve Kovid-19 pandemisinin iktisada tesirlerini hafifletmek için son yıllarda milyarlarca dolarlık tahvil alım programları başlatmıştı.

ABD’deki yüksek getirilerden etkilendi

Bundesbank’ın net faiz geliri de ABD Merkez Bankanı Fed’in faiz artırımlarının AMB’den daha evvel başlaması hasebiyle ABD’deki yüksek getirilerden etkilendi.

AMB, birkaç ay içinde ana faiz oranlarını 5 sefer artırırken, finansal piyasalarda belirleyici olan mevduat faiz oranı şu anda yüzde 2,5 düzeyinde.

Mart ortasındaki faiz oranı toplantısı için AMB lideri Christine Lagarde, son periyotta yüzde 8,6 olan enflasyon oranı göz önüne alarak 50 baz puanlık bir artış öngördü.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar