Parapiyasasi.net
Bundesbank daralma varsayımını revize etti
Yazar: -24 Nisan 2023
4

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Bundesbank’ın iktisada yönelik Nisan ayı raporu yayımlandı.

Raporda, sanayi üretimindeki toparlanmayla birlikte Alman iktisadının birinci çeyrekte büyümesinin beklenen olduğu belirtilerek, “Alman iktisadı, 2023’ün birinci çeyreğinde bir ay evvelki beklentiden daha düzgün performans gösterdi” denildi. Böylelikle Alman iktisadı, “üst üste iki çeyrek GSYH’de küçülme yaşanması” olarak tabir edilen teknik resesyona girmemiş olacak.

Bundesbank raporunda, ülkede işsizliğin gelecek ay biraz düşmesinin olası olduğu, yüksek istihdamın da özel tüketimi desteklemeye devam edeceği kaydedildi.

Bundesbank, yılın başında daima yüksek enflasyonun özel tüketim ve hizmet sağlayıcılar üzerinde baskı oluşturduğunu vurguladı.

Alman hükümeti, bu yıl yüzde 0,2 büyüme bekliyor

Öte yandan, Almanya’nın önde gelen iktisat enstitüleri, enflasyonun kademeli olarak düşmesi nedeniyle ülkede artık bir resesyon beklemiyor. Enstitüler, ülke iktisadının bu yıl yüzde 0,3 büyümesini öngörüyor.

Alman hükümeti de ülke iktisadının yılın birinci çeyreğinde güç fiyatlarındaki düşüşle resesyondan kıl hissesi kurtulması ve ölçülü bir büyüme kaydetmesini bekliyor. Alman hükümeti, iktisatta bu yıl yüzde 0,2 büyüme olacağını varsayım ediyor.

Alman iktisadı, 2022’nin son çeyreğinde, güç krizi ve rekor enflasyonun tesiriyle bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,4 küçülmüştü.

2020’de resesyona girmişti

Ülke iktisadı, Kovid-19 salgını sürecinde ortaya çıkan dar boğazlar hafiflese de faizlerin yükselmesi, iktisada itimadın azalması ve alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ortamında tüketicilerin satın alma gücünün düşmesi sonucu talepte yaşanan sakinlikten olumsuz etkileniyor.

Almanya, 10 yıllık uygun bir ekonomik büyümeden sonra Kovid-19 salgınının birinci yılı olan 2020’de 2009’dan sonra birinci defa resesyona girmişti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), 28 Nisan’da, yılın birinci çeyreğine ait öncü GSYH bilgilerini açıklayacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar