• YARIM ALTIN
  5.568,00
  % 0,93
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0519
  % 0,05
 • € EURO
  28,8528
  % 0,15
 • £ POUND
  33,5311
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  3,7077
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2792
  % 0,17
 • BITCOIN/TL
  720478,732
  % 0,62
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93

ChatGPT’ye hangi ülke ne hal aldı?

ChatGPT’ye hangi ülke ne hal aldı?
 • 01

  OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâya dayalı sohbet robotu ChatGPT son devrin en büyük teknoloji adımlarından biri olarak görülüyor. Robot, kendisine sorduğunuz soruları karşınızda bir insan varmış üzere cevaplayabiliyor.

 • 02

  İtalya

  İtalya, ABD’li startup OpenAI’nin tanınan yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi Batı’da yasaklayan birinci ülke oldu.

  İtalya bu kararında; OpenAI’de kullanıcıların öteki kullanıcıların chatbot ile yaptığı konuşmaların başlıklarını görüntülemesine müsaade veren bir bilgi ihlaline atıfta bulundu.

 • 03

  İngiltere

  Geçen hafta, İngiltere yapay zekaya dair yapılacak regülasyon planlarını açıkladı. Hükümet, yeni düzenlemeler oluşturmak yerine, farklı kesimlerdeki mevcut düzenlemelerin yapay zekaya uygulamalarını istedi.

  ChatGPT’den ismen bahsetmeyen İngiltere tasarısı, şirketlerin yapay zekayı eserlerinde kullanırken izlemesi gereken güvenlik, şeffaflık, adalet, hesap verebilirlik ve itiraz edilebilirlik dahil olmak üzere birtakım temel prensiplerin ana sınırlarını belirliyor.

  İngiltere şu kademede ChatGPT yahut bu mevzuda rastgele bir yapay zeka için kısıtlamalar tasarlamıyor. Bunun yerine, şirketlerin AI araçlarını sorumlu bir biçimde geliştirmesini ve kullanmasını ve kullanıcılara muhakkak kararların nasıl ve neden alındığı hakkında kâfi bilgi vermesini istiyor.

  Dijital Bakan Michelle Donelan, geçtiğimiz Çarşamba günü Parlamento’da yaptığı bir konuşmada, üretken yapay zekanın ani popülaritesinin, teknolojiyi çevreleyen risklerin ve fırsatların harikulâde bir süratle ortaya çıktığını gösterdiğini söyledi.

 • 04

  Avrupa Birliği

  Teknoloji düzenlemesi kelam konusu olduğunda ekseriyetle ön planda olan Avrupa Birliği, yapay zeka konusunda çığır açan bir mevzuat önerdi.

  Avrupa AI Yasası olarak bilinen kanunlar, yapay zekanın kritik altyapı, eğitim, kolluk kuvvetleri ve yargı sisteminde kullanımını büyük ölçüde kısıtlayacak.

  Reuters’e nazaran, AB’nin taslak kanunu ChatGPT’yi yüksek riskli uygulamalarda kullanılan genel gayeli bir yapay zeka biçimi olarak görüyor. Yüksek riskli AI sistemleri, kurul tarafından insanların temel haklarını yahut güvenliğini etkileyebilecek sistemler olarak tanımlanıyor.

 • 05

  Almanya

  Alman hükümetinin Federal Data Müdafaa ve Bilgi Özgürlüğü Komiseri Ulrich Kelber, Handelsblatt gazetesine Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Almanya’nın data güvenliği tasaları nedeniyle Chat-GPT’yi engelleyerek İtalya’nın müsaadeden gidebileceğini söyledi.

  Kelber, Almanya’nın bu husus hakkında İtalya’dan daha fazla bilgi talep ettiğini açıkladı.

  “Prensip olarak, Almanya’da da bu türlü bir aksiyon mümkün” diyen Kelber, bunun eyalet yetki alanına gireceğini belirtti. Lakin Kelber, Chat-GPT’nin bloke edilmesi ile alakalı mevcut plan hakkında bilgi vermedi.

 • 06 transparent

  ABD

  ABD, AI teknolojisine nezaret getirmek için şimdi rastgele bir resmi kanun tasarısı teklifinde bulunmadı.

  Öte yandan ülkenin Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, AI sistemlerini kullanan, tasarlayan yahut dağıtan şirketlere riskleri ve potansiyel ziyanları yönetme konusunda rehberlik sağlayan ulusal bir çerçeve ortaya koydu. Lakin bu çerçeve gönüllülük aslına dayanıyor, yani firmalar kurallara uymadıkları için hiçbir sonuçla karşılaşmıyorlar.

 • 07 transparent

  Çin

  ChatGPT, Çin’de yahut Kuzey Kore, İran ve Rusya üzere ağır internet sansürü uygulanan ülkelerde mevcut değil. Resmi olarak engellenmedi, lakin OpenAI ülkedeki kullanıcıların kaydolmasına müsaade vermiyor.

  Çin’deki birkaç büyük teknoloji şirketi alternatifler geliştiriyor. Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden kimileri olan Baidu, Alibaba ve JD.com, ChatGPT rakipleri için planlarını açıkladı.

  Çin, teknoloji devlerinin kendi katı düzenlemelerine uygun eserler geliştirmesini sağlamak istiyor.

YORUMLAR YAZ