Parapiyasasi.net
Çin, G7’nin ‘ekonomik baskı’ açıklamalarına reaksiyon gösterdi
Yazar: -21 Mayıs 2023
4

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, yaptığı yazılı açıklamada, G7’nin, dünyada barışı, istikrarı ve refahı teşvik ettiğini ileri sürdüğünü, ama gerçekte memleketler arası barışa mani olduğunu, bölgesel istikrara ziyan verdiğini ve öteki ülkelerin kalkınmasına ket vurduğunu savundu.

G7’nin Çin ile ilişkili mevzuları Çin’i karalamak, Çin’e saldırmak ve iç işlerine müdahale etmek için kullandığını ileri süren Sözcü Hua, bu tavrı kınadıklarını, doruğun konut sahibi Japonya’yı ve ilgili öteki tarafları protesto ettiklerini bildirdi.

Hua, Çin’in “dışlayıcı bir blok” oluşturmaya çalışan az sayıda ülkenin koyduğu “sözde kuralları” kabul etmeyeceğini vurgulayarak, “Bir avuç Batılı ülkenin taammüden öbür ülkelerin iç işlerine karışarak global sorunları manipüle ettiği günler geride kaldı.” dedi.

Çin’in, Birleşmiş Milletlerin (BM) merkezinde olduğu milletlerarası sisteme, BM Kaidesi’nin hedef ve prensipleri doğrultusunda memleketler arası hukuka ve temel normlara dayalı memleketler arası sisteme bağlı olduğunu belirten Hua, G7 ülkelerine, bloklar ortası cepheleşme yaratarak öbür ülkeleri çevrelemeye ve baskılamaya son verme daveti yaptı.

Sözcü Hua, “Uluslararası toplum, G7 güdümündeki Batı’nın ‘Önce Amerika” diyerek dünyayı ideoloji ve pahalar üzerinden bölmeye çalışan az sayıda ülkenin yerleşik çıkarlarına hizmet etmek için oluşturduğu dışlayıcı küçük blokların kurallarını kabul etmeyecektir.” sözünü kullandı.

G7 başkanlarının “Tayvan’da statükoyu tek taraflı olarak değiştirmeye yönelik teşebbüslere karşı olduklarına” yönelik açıklamasını eleştiren Hua, “G7, daima Tayvan Boğazı’nda barışın korunmasından bahsediyor lakin Tayvan’ın bağımsızlığına karşı çıkmaktan kelam etmiyor. Bu türlü yaparak Tayvan’ın bağımsızlığını savunan güçlere takviye veriyor, onlarla hata birliği ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tayvan’ın Çin’in modülü olduğunu, Tayvan probleminin Çinliler tarafından çözülmesi gerektiğini söz eden Hua, “Kimse Çin halkının, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü muhafaza konusundaki kararlılığını ve kabiliyetini azımsamasın.” dedi.

Hua, Hong Kong, Sincan ve Tibet ile alakalı sıkıntıların büsbütün Çin’in “iç işi” olduğunu, hiçbir dış gücün “insan hakları bahanesiyle” bunlara müdahale etmesini kabul etmeyeceklerini belirterek, G7 ülkelerine Çin’i suçlamayı bırakıp kendi tarihlerine ve insan hakları sicillerine bakmalarını tavsiye etti.

Çin’in denizlerde memleketler arası hukukun korunmasının savunucusu olduğunu vurgulayan Hua, Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi’ndeki durumun “genel olarak istikrarlı olduğunu” belirtti. Hua, ilgili ülkelerden, bölge ülkelerinin barışı ve istikrarı sağlama gayretlerine hürmet göstermelerini, denizlerdeki meseleleri bölge ülkeleri ortasında çatışma ve bloklar ortası cepheleşme yaratmak için kullanmaya son vermelerini istedi.

Hua, Çin’in ima edildiği “ekonomiyi baskı aracı olarak kullanma” suçlamasına ait ise “Geniş çaplı tek taraflı yaptırımları ve ekonomik bağları koparmaya, sanayi ve tedarik zincirlerini sekteye uğratmaya yönelik aksiyonları ile ABD, ekonomik ve ticari bağları siyasallaştıran ve silah olarak kullanan en büyük baskıcı güçtür.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’in nükleer stratejisinin büsbütün savunma hedefli olduğunu, nükleer silahlara sahip ülkeler ortasında “ilk kullanan olmama” taahhüdünü yapan tek ülke olduğunu hatırlatan Hua, ülkenin nükleer kapasitesini ulusal güvenliğin gerektirdiği taban düzeyde tutacağını, bu husustaki tavrının çarpıtılmaması gerektiğini kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar