Parapiyasasi.net
Çin Ticaret Bakanı, APEC toplantısı için ABD’ye gidecek
Yazar: -25 Mayıs 2023
3

Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Vang’ın ziyaretinde, Amerikalı mevkidaşı Gina Raimondo ve ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile görüşeceği belirtildi.

Açıklamada, Vang’ın temaslarında iki ülke ortasındaki ekonomik ve ticari alakalarda ortak korku konusu olan mevzuları ele alacağı kaydedildi.

Vang’ın ziyareti, son günlerde ABD’nin Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan ile ticari bağlarını güçlendireceğine yönelik açıklaması sonrası Pekin’in, Amerikan hafıza çipleri üreticisi Micron’un kritik altyapı projelerini yürüten Çinli şirketlere çip ve entegre devre satışının yasaklanmasının akabinde iki ülke ortasında uyuşmazlıkların arttığı bir periyoda denk geliyor.

Bu yıl Şubat’ta Çin’e ilişkin yüksek irtifa balonunun, ABD hava alanına girmesi ve akabinde savaş uçağıyla vurularak düşürülmesi bağlarda krize sebep olmuş, bakanlıklar seviyesindeki görüşmeler askıya alınmıştı.

ABD Lideri Joe Biden, G7 Tepesi’nde Çin ile “buzların yakında çözülmesini beklediğini” lisana getirmişti.

Pekin idaresi, dün, yılbaşından bu yana boş olan Washington Büyükelçiliğine, Dışişleri Bakan Yardımcısı Şie Fıng’ın atandığını bildirmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar