Parapiyasasi.net
Çin yuanı PBOC’nin atılımından sonra yükseldi
Yazar: -19 Mayıs 2023
4

Çin yuanı, ülkenin merkez bankasının yakın tarihli bir satıştan sonra para ünitesini desteklemek için harekete geçmesi, spekülasyonları dizginleme kelamı vermesi ve Döviz piyasasında daha fazla istikrar daveti yapmasının akabinde Cuma günü sıçradı.

Cuma günü yapılan açıklamaya nazaran, Çin Merkez Bankası ve döviz düzenleyicisi piyasa beklenti rehberliğini güçlendirecek ve gerektiğinde konjonktür yanlısı ve tek taraflı piyasa davranışlarını düzeltmek için harekete geçecek.

Açık deniz ticaretinde yuan, dolar karşısında yüzde 0,5 artışla 7,0121’e yükseldi ve Aralık ayından bu yana en düşük düzeyi olan 7,0750’den geri çekildi.

Londra’daki Monex Europe’da FX tahlili lideri Simon Harvey, “Günlük sabitlemelerinin bu haftaki CNY kıymet kaybı üzerinde nitekim fazla bir baskı sağlamadığı göz önüne alındığında, duyuru muhakkak sürpriz oldu. Temel göstergelerdeki marjinal gelişmeler göz önüne alındığında para ünitesindeki bedel kaybının suratından şad değiller” dedi.

PBOC’nin atağı, beklenenden zayıf gelen Çin ekonomik datalarının yuan üzerinde baskı oluşturması ve doların genel olarak paha kazanmasıyla geldi. Duyuru, PBOC, Devlet Döviz Yönetimi yetkilileri ve piyasa yönlendirici bir organ olan Çin Döviz Komitesi’nin Perşembe günü yaptığı toplantının akabinde geldi.

Açıklamaya nazaran yetkililer, piyasa istikrarı ve döviz kurundaki sert hareketlerin düşürülmesi davetinde bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar