Parapiyasasi.net
Çin’de iktisat idaresinde istikrar sinyalleri
Yazar: -13 Mart 2023
3

Çin idaresi Pazar günü açıklanan bir dizi görevlendirme kararında, mevcut isimleri tekrar atayarak istikrar sinyali verdi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Lideri Yi Gang ile maliye ve ticaret bakanlarının misyonlarına devam edeceği duyuruldu. Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping’e yakın bir isim olan He Lifeng, başbakan yardımcılığına getirildi ve Liu He’nin yerine ülkedeki en zirve ekonomik yetkili olarak görevlendirilebileceği beklentisi oluştu.

Çin Ulusal Halk Kongresi’nin yıllık toplantısında alınan bu kararlar, çok daha büyük değişiklikler beklenmesi nedeniyle sürpriz tesiri yarattı.

PBOC Lideri üzere milletlerarası tecrübeye sahip pek çok yetkilinin yerine Xi ile daha yakın şahsî bağları olan lakin global yatırımcılara daha az aşina olan şahıslar alacağı iddia ediliyordu.

Vanguard Group Inc. Asya Pasifik Ekonomisti Qian Wang, “Ana teknokratların kalması piyasaya inanç verecektir ve siyaset yanlışı mümkünlüğünü azaltacaktır” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar