Parapiyasasi.net
Çinli Huawei’ye sabit disk ihraç eden şirkete 300 milyon dolar ceza
Yazar: -20 Nisan 2023
5

BBC’nin haberine nazaran, ABD Ticaret Bakanlığı, Seagate Technology’nin 2020’de ihracat denetimlerinin uygulanmasına başlanmasının akabinde Huawei’ye 1,1 milyar dolardan fazla mal sevk ettiğini bildirdi.

Seagate, bu nedenle kesilen 300 milyon dolarlık cezayı 5 yıl boyunca her üç ayda bir 15 milyon dolarlık taksitler halinde ödeyecek.

ABD’nin Çin’e gelişmiş bilgisayar çipleri üzere teknolojik eser ihracatını engellemeye çalıştığı sırada gelen ceza, Washington’ın gelişmiş teknolojinin Pekin’e satışını durdurmaya çalıştığı son atak oldu.

Pek çok ülke, Çinli teknoloji şirketlerini yasakladı

Huawei, ABD’nin ulusal güvenlik ve dış siyaset tasaları nedeniyle şirkete Amerikan mallarının satışını azaltma uğraşlarının bir kesimi olarak 2019’da ticaret kısıtlamaları listesine alınmıştı.

ABD, teknolojinin Çin ordusu tarafından insan hakları ihlallerini desteklemek yahut ABD ulusal güvenliğini tehdit etmek için kullanılabileceğini düşünüyor. Çin ise kelam konusu savları reddediyor.

Son yıllarda ABD dışında pek çok ülke de güvenlik kaygıları nedeniyle Çinli teknoloji firmalarına karşı çeşitli tedbirler aldı.

Huawei, ZTE ve Hytera üzere 5G teknolojisinde uzmanlaşmış şirketlerin ABD, Avustralya, Japonya, Hindistan ve Kanada’daki ağlara ekipman kurması yasaklanmıştı.

İngiltere ise Huawei tarafından kurulan ekipmanların 2027’ye kadar 5G ağlarından kaldırılmasını talep etmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar