Parapiyasasi.net
Commerzbank’tan ‘sembolik’ dolar/TL ve euro/TL varsayımları
Yazar: -09 Mayıs 2023
5

Türkiye’de kamuoyu 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere odaklanırken, yabancı yatırımcıların seçimlerin sonuçlarına ait tahlilleri de devam ediyor.

Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose, cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan’ın kazanması durumunda Türk lirasının “düzenlemeler ve çok sayıda sermaye denetimi ile sağlanmış düşük oynaklık halinden” çıkmasını beklediklerini belirtti.

Ghose’ye nazaran seçimi Millet İttifakı’nın kazanması halinde ise birinci kademede piyasa reaksiyonu olumlu olacak lakin “küçük partilerden oluşan bu ittifakın işbirliğinde yahut siyaset uygulama sürecinde meseleler yaşaması durumunda Erdoğan’ın geri gelebileceği beklentisi ile” bu optimistlik kısa sürebilir.

Bankanın raporunda yer verilen ve şimdilik ‘sadece sembolik’ olarak nitelenen kestirimlere nazaran Haziran ayı sonu itibariyle Euro/TL ‘nin 21,5; Dolar/TL ‘nin 19,5 düzeyinde kalması bekleniyor.

2024 varsayımlarını de açıkladı

Banka euro/TL’nin Eylül sonunda 21,8; Aralık sonunda ise 22,8 olacağını öngördü. Dolar/TL tarafında ise Eylül beklentisi 19,5; Aralık beklentisi ise 20 oldu.

Banka 2024 Mart ayına gelindiğinde euro/TL’nin 23; dolar/TL’nin ise 20,5 olacağını iddia etti. Haziran 2024’te euro/TL’yi 23,1 düzeyinde gören banka Eylül 2024’te 22,9; Aralık 2024’te ise 23,2 iddiasında bulundu.

Dolar/TL tarafında ise Haziran ve Eylül 2024 varsayımı 21; Aralık 2024 kestirimi 21,5 oldu.

Burada verilen kestirimlerin bankalararası piyasadaki kur düzeylerine yönelik olduğunu söz etmek gerekiyor. Vakit zaman daralsa da son devirde bankalararası piyasa kuruyla hür piyasa kuru ortasında fark bulunuyor. Bankalararası piyasada dolar/TL kuru 19,50 düzeyindeyken, Kapalıçarşı’da 20,50 düzeyinde bulunuyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar