• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9087
  % -0,06
 • € EURO
  31,2296
  % -0,45
 • £ POUND
  36,4345
  % -0,37
 • ¥ YUAN
  4,0460
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3135
  % -0,84
 • BITCOIN/TL
  1254895,131
  % 4,33
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Credit Suisse krizi resesyon telaşlarını tırmandırdı

Credit Suisse krizi resesyon telaşlarını tırmandırdı

Üç ABD bankasının bir hafta içinde kapanmasının akabinde yaşanan bu kriz, global ekonomik görünüme dair beklentilerin yine şekillenmesine neden oluyor. Ortaya çıkan en büyük risk, bankaların, iktisatların büyümesini destekleyecek krediler vermek yerine, kendi finansal durumlarına odaklanmaları ihtimali.

Geçen haftaki dramatik değişimden evvel, asıl soru, Fed ve öteki merkez bankalarının yüksek faiz oranlarının büyümeyi durdurmadan enflasyonu soğutmayı başardığı bir “yumuşak iniş” gerçekleştirip gerçekleştiremeyecekleriydi.

Genel görüş de sıkı para siyasetlerinin ekonomilere o kadar da ziyan vermediği tarafındaydı. Fakat bir bankacılık krizi mümkünlüğü bu söylemi alt üst etti.

Finansal Kaza

Apollo Küresel Management Başekonomisti Torsten Slok, çarşamba günü müşterileriyle paylaştığı notta, “Finansal bir kaza oldu ve daha sıkı kredi şartları nedeniyle iniş olmayan senaryodan sert bir iniş senaryosuna geçiyoruz” dedi.

Goldman Sachs’ın Jan Hatzius liderliğindeki ekonomistleri de ABD’nin gelecek 12 ay içinde resesyona girmesi ihtimalini dörtte birden yüzde 35’e yükseltti. Bu varsayım hala Bloomberg anketindeki yüzde 60’lık oranın altında bulunuyor.

Yatırımcılar, merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için daha fazla faiz artışı yapmalarına dair beklentileri bırakırken, artık, resesyonla gayret aracı olarak faiz indirimlerini çok geçmeden devreye sokmalarını bekliyorlar.

Merkez bankası sıkılaştırmasına yönelik beklentilerin azalması, enflasyonun düşmesinden kaynaklanmıyor. Geçen ay ABD’de tüketici enflasyonu yüzde 6’yı gördü ve Avrupa’da daha da yüksek seyrediyor. Buna karşın, piyasalar Fed’in siyaset faizini 22 Mart’ta 25 baz puan faiz artırmasını daha düşük bir ihtimal olarak fiyatlıyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısında da daha evvel vaat ettiği 50 baz puanlık faiz artışını gerçekleştirmesine pek ihtimal verilmiyor.

Pictet Wealth İdare ekonomistleri, “Enflasyonun başını alıp gitmesine müsaade vermek makus olsa da, bir kredi krizine sebep olmak daha makus olur” yorumunu yaparken, kimi analistler ise merkez bankaları ne yaparsa yapsın bir kredi krizinin yaşanabileceği konusunda uyarıyor.

YORUMLAR YAZ