• YARIM ALTIN
  5.660,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7399
  % 0,27
 • € EURO
  29,5771
  % 0,45
 • £ POUND
  34,1921
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  3,7984
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,2760
  % -2,60
 • BITCOIN/TL
  745885,238
  % -1,11
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Credit Suisse paylarında baş döndüren gelişmeler

Credit Suisse paylarında baş döndüren gelişmeler

İsviçre’nin en büyük bankalarından Credit Suisse paylarında son günlerde görülen keskin düşüşler yeni bir global finansal krizin başladığına dair korkuları kuvvetlendirirken, banka yatırımcı inancını tekrar tesis etmek için merkez bankasından 54 milyar dolar borç alacak.

Kayıplar azaldı

Mudilerin bankalardan birebir anda paralarını çekecekleri tasası son günlerde piyasalarında sert kayıplara yol açarken, Credit Suisse’in açıklaması akabinde piyasalardaki kayıplar azaldı.

Credit Suisse tarafından erken saatlerde yapılan açıklamada merkez bankasından 50 milyar franka, yani 54 milyar dolara kadar borç alınacağı tabir edildi.

Bankanın açıklaması öncesinde İsviçreli yetkililer de Credit Suisse’in “sistemik kıymet taşıyan bankalar için istenen sermaye ve likidite koşullarını” sağladığını ve muhtaçlık olması durumunda merkez bankasındaki likiditeye erişim sağlayabileceğini belirttiler.

Credit Suisse böylelikle 2008’deki finansal krizden bu yana merkez bankasından finansal yardım almak zorunda kalan birinci büyük global banka oldu.

Bankanın payları son günlerdeki sert kayıpların akabinde %32 yükseldi. Bankanın borçlarını iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS’ler de 128 baz puan düşüşle 1,016 baz puana geriledi.

Geçen hafta ABD’nin iki bankaya el koyması üzerine orta ve büyük ölçekli bankalarda başlayan meseleler, merkez bankalarının yüksek enflasyon ile çabada esas araçları olan agresif faiz artırımlarına devam edip etmeyecekleri konusunda kuşku yarattı.

Sidney merkezli yatırım bankası Barrenjoey’de pay senedi stratejisinden sorumlu baş ekonomist Damien Boey, “(Borç verilmesi) bankanın karşı karşıya kaldığı birinci sorunu ortadan kaldırdı. Fakat bizi diğer bir yol ayrımına getirdi. Bu cins adımlar attıkça para siyasetinin aktifliğini azaltıyor olacağız ve daha uzun bir mühlet yüksek enflasyon ile yaşamak zorunda kalacağız. Hangisini seçeceğiz?” dedi.

Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) teminatlı kredi imkanı ve kısa vadeli likidite imkanını kullanarak nakit sağlayacak. Paranın tamamı teminat karşılığı verilecek. Banka ayrıyeten, daha evvel ihraç ettiği tahvillerin 3 milyar franka kadar olan kısmını geri alacak.

Credit Suisse’in CEO’su Ulrich Koerner dün bankanın likiditesinin güçlü olduğunu söyleyerek yatırımcılara inanç telkin etmeye çalışmıştı.

Medyaya konuşan Koerner, “Sermayemiz, likidite tabanımız çok, çok güçlü. Düzenlemelerdeki tüm şartları sağlıyor, hatta üzerinde kalıyoruz” dedi.

Dikkatler Avrupa’ya döndü

Geçen hafta ABD’nin orta ölçekli Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’a el koymasının akabinde 167 yıllık Credit Suisse’te ortaya çıkan sıkıntılar yatırımcıların dikkatini ABD’den Avrupa’ya çevirdi.

Credit Suisse, merkez bankasından borç almadan evvel bankanın en büyük hissedarı bölüm düzenlemeleri nedeniyle sermaye artırımında bulunamadığını belirtmişti. Büyük hissedarın bankaya takviye olamayacağını açıklamasının akabinde paylarındaki kayıplar artmıştı.

Yatırımcılar artık merkez bankaları ve düzenleyici kurumların bankacılık sistemine olan itimadı yine tesis etmek için atacağı adımları izliyorlar.

Avustralya ve Güney Koreli yetkililer, yaptıkları açıklamalarda ülkelerindeki bankaların sağlam ve sermayelerinin güçlü olduğunu vurguladılar.

Geçen hafta ABD’nin evvel SVB’ye ve iki gün sonrasında Signature Bank’a el koymasının akabinde global bankacılık paylarında bu hafta boyunca dalgalı süreçler görüldü. Banka iflaslarının akabinde yatırımcılar 2008’de iflas ederek global finansal krizi tetikleyen Lehman Brothers’a misal bir durum görüleceği derdine kapıldı.

YORUMLAR YAZ