Parapiyasasi.net
Credit Suisse’te ‘kriz çeyreğinde’ çıkış bilançosu belirli oldu
Yazar: -24 Nisan 2023
5

Son vakitlerde global finans dalının en büyük krizi olarak öne çıkan Credit Suisse’te hasara ait birinci sonuçlar ortaya çıktı.

Banka, birinci çeyrekte 61,2 milyar franklık (69 milyar dolar) net çıkış yaşandığını belirtti. Bankanın açıklamasında bu çıkışların ölçülü olduğu vurgulandı. Bununla birlikte kelam konusu çıkışların bilakis dönmediği de söz edildi. Varlık İdaresi ünitesinde 1,3 milyar İsviçre frangı meblağında bir şerefiye bedel kaybı kaydeden Credit Suisse, UBS ile birleşmesi sonuçlanana kadar iş ve operasyonlarına yönelik risklerin “daha da şiddetlendiğini” söyledi.

ABD’de geçen ay Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın iflası, Avrupa bankalarını da baskı altına almıştı. Bunun tesiri, İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olan 167 yıllık Credit Suisse’de görüldü. Bankanın pay senedi süratle düştü ve satış baskısı piyasa geneline yayılmıştı. UBS, devlet ve merkez bankası dayanağıyla Credit Suisse’i 3 milyar franga satın almıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar