Parapiyasasi.net
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı: Üniversiteler tatil edildi
Yazar: -11 Şubat 2023
7

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık zelzelelerin vurduğu Diyarbakır’da konuştu.

Felakete ait son durumu açıklayan Erdoğan, can kaybının 21 bin 43’e, yaralı sayısının ise 80 bin 97’e yükseldiğini açıkladı.

Üniversiteler yaza kadar tatil

Erdoğan, ayrıyeten Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle üniversitelerde büsbütün uzaktan eğitime geçileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Depremzedelerin barınması) Üniversitelerimizin tamamının KYK’ye ilişkin yurtlarını bu işlerde kullanacağız, çünkü yaza kadar üniversitelerimizi tatil ediyoruz” dedi.

Öte yandan askerlerin mart ve nisan celpleri de mayıs ayına ertelendi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şu formda:

– 7.7 ve 7.6 şiddetindeki sarsıntı felaketinden etkilenen vilayetlerimizden biri de Diyarbakır’dı. Bu sarsıntılar ülkemizin yakın hafızasındaki en büyük felaket olan 1999 sarsıntısından 3 kat daha büyük, 3 kat daha yıkıcı. Arka arda meydana gelen iki zelzelenin kendileri bir yana, artçıları dahi ülkemiz zelzele envanterinde epey üst sıralarda yer alacak düzeydedir.

– Zelzelenin yıkıma yol açtığı kentlerimiz 13.5 milyon insanımıza mesken sahipliği yapıyor. İnsanlarımızın sarsıntı tedirginliği yaşadığı kentlerle birlikte bu sayı 20 milyona yaklaşıyor. Fay çizgilerine yakın bölgelerdeki yerleşim yerlerimizin kimi yerlerinde neredeyse taş üstünde taş kalmadı desek yeridir. Devasa yarıklar, karayollarını ve demiryollarını ince tel üzere büküp bırakan kaymalar zelzelenin şiddetinin de işaretidir.

– Yıkılan binaların yanı sıra sayılarını yüz binlerle tabir edebileceğimiz bina da oturulamaz hale gelmiştir. Şu ana kadar zelzele bölgesindeki can kaybı 21 bin 43’e ulaşmıştı. Ayrıyeten 80 bin 97 insanımız da yaralı olarak kurtarıldı.

– Süratle enkaz kaldırma ve tekrar inşa faaliyetlerine başlayacağız. Yüz binlerce konutu yine inşa edecek, zelzelede büyük yıkıma uğrayan kentlerimizi yeni baştan kuracak planları yapıyoruz. Birkaç haftaya kadar da somut adımları atacağız. Bir yıl ben müddet bekliyorum. Bir yıl içinde inşa ve ihya çalışmalarını halledeceğiz. Diyarbakır’da da öbür 9 vilayetimizde de bunları başaracağız. Yalnızca Hazine Maliye’den bu işler için 100 milyar lira ayırdık. Biz vatandaşımızı darda, yoklukta, sokakta bırakmadık, bırakmayız. Topyekun sarsıntı seferberliği içindeyiz. 160 bin işçi, 10 vilayetimizde çalışıyor.

– Kimi odaklar, siyasi parti olabilir, STK’lar olabilir, ahlaksızca, edepsizce bu birlik beraberliğin tavan yapması gereken bir periyotta bile atağın peşinde. An birlik olma anıdır. Beraberlik içinde olma vaktidir. Bugüne kadar birçok felaketleri nasıl hallettiysek bugün de bunları halletme iradesine bu iktidar sahiptir. TSK’mız, güvenlik ünitelerimize ilişkin gemiler, uçaklar, helikopterler, İHA’lar, on binlerce iş makinesi bölgede faaliyet yürütüyor.

– Reklam, şöhret, çıkar yahut gündem olma peşinde koşmayan bilinmeyen kahramanların hakkını ödeyemeyeceğimi çok düzgün biliyoruz. Bu sıkıntı günlerimizde arama kurtarma gruplarını gönderen tüm dost ve kardeş ülkelere de şükranlarımı sunuyorum.

Üniversiteler için yeni karar

– Acımız ne kadar büyük olursa olsun devlet millet sırt sırta vererek sorunların üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum. Üniversitelerimizin tamamının kredi yurtlar kurumuna ilişkin yurtlarını bu işler için kullanacağız. Çünkü yaz mevsimine kadar üniversitelerimizi tatil ediyoruz. Büsbütün uzaktan eğitimle yoluna devam edecekler.

– Yükümlü askerlerimizin mart ve nisan celpleri mayısa ertelenmiştir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar