Parapiyasasi.net
Danske’den seçim sonrası piyasa senaryoları
Yazar: -08 Mayıs 2023
7

Danske Bank, 8 Mayıs’ta yayımladığı notta, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek genel seçim sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) uygulayacağı para siyaseti ve piyasaların verebileceği reaksiyon hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Danske Bank Şef Analisti Minna Kuusisto’ın hazırladığı notta, seçim sonrası iktidarın idareye devam etmesinin piyasaya sonlu tesirinin olacağı belirtildi. Lakin seçimi muhalefetin kazanması durumunda, para siyasetinde “hızlı bir normalleşme” bekledikleri kaydedildi. “Bu da büyük faiz artışları ve liranın kıymet kazanması manasına geliyor” sözlerinin yer aldığı notta, yeni hükümetin “büyük ihtimalle” merkez bankasının bağımsızlığını tekrar sağlamak için harekete geçeceği belirtildi.

Diğer taraftan, Danske Bank bu değişikliklerin sonucu olarak siyaset faizinin yüzde 30’un üzerine çıkarılacağını varsayım etti. Faiz artışının muhtemelen kısa vadede lirada çok oynaklık getireceğini belirten banka yetkilisi, “Ancak orta vadede, lira kıymetli ölçüde paha kazanabilir. Muhalefetin kazanması iktisat siyaseti için kesin bir U dönüşü manasına gelse de, AKP’nin kamu dairelerindeki geniş varlığı birçok taraftan iktidarın yeteneklerini kısıtlayabilir.” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar