• YARIM ALTIN
  5.571,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0089
  % -0,02
 • € EURO
  28,8863
  % -0,11
 • £ POUND
  33,4639
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  3,7020
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2815
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  723409,606
  % 0,44
 • BIST 100
  7.680,36
  % -3,54

“DASK ve konut sigortalarında 4 kat talep artışı yaşandı”

“DASK ve konut sigortalarında 4 kat talep artışı yaşandı”

Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan ve toplamda 11 vilayette yıkıcı tesirleri görülen sarsıntı felaketlerinin üzerinden 1 ay geçti. Yaşanan zelzeleleri sigortacılık perspektifinde kıymetlendiren Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Çok büyük bir felaket yaşadık. Lakin bu bölge sigortacılık açısından penetrasyonun düşük olduğu bir bölge değil. Bilhassa sınai ve sanayi alanlarında sigortalılık epey yüksek, yüzde 80-90’lara düzeyinde bir orana sahip.

Bireysel sigortalanma ise elbette biraz daha düşük; Türkiye ortalamasında olduğunu söyleyebilirim. 5 milyonun üzerinde poliçe var. Bunların 3,5-4 milyonunun hayat sigortalarından geldiğini biliyoruz. DASK eserindeki penetrasyon yüzde 50’ler, konut sigortası ise yüzde 20’ler civarında. Kaskoda da 500 bine yakın poliçe var, Türkiye’nin yüzde 7-8’ini oluşturuyor.

Depremler, GSYİH’nin yüzde 10’una tekabül eden bir bölgede gerçekleşti. İktisadın yüzde 10’u diyebilirim. Endüstrinin epey geliştiği Gaziantep, Kahramanmaraş ve kobilerin yoğunlukta olduğu Hatay’ı etkiledi. Şu ana kadar ulaşan ihbarlarla yaklaşık olarak 90 milyar TL’lik bir hasar olduğunu biliyoruz. Bu hasarın neredeyse tamamı reasüre edildi. Sigorta bölümü olarak epey düzgün bir imtihan verdik. Hem müşterilerimizi hem acentelerimizi koruduk. Hasar ödemelerini süratlice gerçekleştirdik ve bu hasarları önceliklendirerek ödemeye devam edeceğiz. Şu anda bizi bir nebze de olsa sevindiren gelişme ise, yaşanması muhtemel bir diğer zelzele felaketine karşı toplumumuzun sigorta şuuruna eriştiğini görmek’’ dedi.

Poliçelerde yaşanan bu artışı Aksigorta özelinde değerlendirdiklerini belirten Uğur Gülen, “Doğu bölgelerinde DASK üretimi kapalı olmasına karşın yazılan üretimin geçen yılın Şubat ayına nazaran 2-3 katına çıktığını görmekteyiz. Beklenen İstanbul zelzelesi göz önüne alındığında ise bu bölgede geçtiğimiz yıla oranla 4 kat artış yaşandığını söyleyebilirim.

Yine yaşanan Kahramanmaraş sarsıntısının tesiriyle Akdeniz bölgesinde de DASK ve konut sigortalarında da 4 kata varan talep artışı gerçekleşti. Toplam üretimin ise yüzde 63 üzere önemli bir oranı yeni poliçelerden gelmekte. Bu da toplum olarak sarsıntıya karşı kendini teminat altına alma farkındalığının bir evvelki yıllara oranla 3-4 kat arttığını gösteriyor’’ diye konuştu.

Konut sigortası DASK’a ek güvence

DASK sigortasının gerekli olduğunu fakat bu garantinin muhakkak bir fiyatta olduğunun altını çizen Gülen, şöyle konuştu: “DASK poliçesine ek olarak, konut sigortalarında yaşanan artış sigorta şuurunun arttığını gösteren en kıymetli etkenlerden biri. Afetlere yönelik tam teminat sağlanabilmesi için konut sigortası edinilmesi epeyce kıymetli. Bu poliçe, DASK’a ek bir teminat olmasının yanı sıra kiracıların da eşyalarını korumak için tercih ettiği bir eser. Yaşanan afet sonrası elbette toplumsal bir tasa duyuyoruz. Bunun bir sonucu olarak da konut ve DASK sigortalarına epeyce ağır bir talep olduğunu söylemek mümkün. Sarsıntı bölgesinde yaşayan bir toplum olarak, edinilen bu şuur seviyesinin sırf felaketler sonrasında değil, her vakit devam etmesi gerekiyor’’ dedi.

YORUMLAR YAZ