Parapiyasasi.net
DASK’tan sarsıntı bölgesi için “avans ödemesi”
Yazar: -28 Şubat 2023
5

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) yapılan açıklamaya nazaran, kurum tarafından, hasar ödemelerinin çok süratli yapılabilmesi için, yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda sigortalıların ihbarını dahi beklemeden Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri tamamlanmış konutların listelerinden hasar evrakları resen açılarak ödemeler gerçekleştiriliyor.

Öte yandan, yaşanan sarsıntıların akabinde DASK, kuruluşundan bu yana ödediği tazminat fiyatına 20 gün içinde ulaştı.

“Depremin üzerinden şimdi 24 saat geçmeden de birinci hasar ödememizi gerçekleştirdik”

Açıklamada görüşlerine yer verilen DASK Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, “Türk Reasürans olarak, DASK için bu vakte kadar tüm çalışmalarımızın temeline sarsıntı sonrası planlarımızı koyarak hareket ettik” tabirini kullandı.

Bu çalışmaların, zelzele sonrası süreçteki operasyonel ve finansal yararlarının kıymetine dikkati çeken Eren, şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş zelzelelerinin akabinde, zelzele sonrası için yürüttüğümüz hazırlık çalışmaları sayesinde, zelzelenin üzerinden şimdi 24 saat geçmeden de birinci hasar ödememizi gerçekleştirdik. Alo DASK 125, e-Devlet ve web sitemiz aracılığı ile kesintisiz formda hasar ihbarı alabiliyoruz. Hatta bu süreçte hasar ödemelerinin çok süratli yapılabilmesi için, yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda sigortalıların ihbarını dahi beklemeden Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri tamamlanmış konutların listelerinden hasar evrakları resen açılarak en süratli biçimde ödemelerimizi gerçekleştiriyoruz.”

Avans ödeme periyodu başlıyor

Selva Eren, Hasar ödeme süreçlerinde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalara öncelik verilerek ödemelerin devam ettiğini, eksper görevlendirmelerinin öteki binalar için yapıldığını belirterek, bugün Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hususla ilgili yayımlanan genelgede ayrıntıları aktarıldığı üzere hasar ihbarlarını yapan sigortalılara yönelik yeni bir çalışma başlattıklarını ve sigortalıların bugün prestijiyle DASK web sitesi üzerinden avans ödemesi talep edebileceğini bildirdi.

Eren, şunları kaydetti:

“Her vakit söylediğimiz üzere bu süreçte en temel maksadımız bölgedeki tüm sigortalılarımıza en süratli biçimde yarar sağlamak. Yıkık ve acil yıkılacak binalara öncelik vererek yürüttüğümüz ödeme süreçlerimizde, ağır ve orta hasarlı binalarda açılmış hasar belgeleri için sigortalılarımız DASK’tan avans ödeme talebinde bulunabilecek. Bu kapsamda yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin yüzde 20’si, orta hasarlı binalar için ise sigorta bedelinin yüzde 10’u sigortalılarımıza avans olarak ödenecek. Emelimiz hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte vatandaşlarımıza maddi teminat sağlayarak yaralarını sarmaya birinci andan itibaren dayanak olmak.”

DASK’ın hasar ödemesi 1,1 milyar TL’yi aştı

Türk Reasürans Genel Müdürü Eren, zelzelelerin çabucak akabinde ödemeler için çalışmaları başlattıklarını tabir ederek, sarsıntıların akabinde şimdi 24 saat geçmeden birinci hasar ödemesini gerçekleştirdiklerini ve ödemelerin süratle devam ettiğini belirtti.

Bugün prestijiyle kendilerine iletilen 295 bin hasar ihbarı bulunduğunu aktaran Eren, “Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz tazminat ödeme fiyatı ise 1 milyar 120 milyon Türk lirasına ulaşmış durumda. Neredeyse DASK’ın 23 yılda toplam ödediği tazminat fiyatını, 20 gün içinde sigortalılarımıza ödemiş olmak ve sigortalılarımızın yaralarını sarmalarına bir nebze de olsa yarar sağlamak bizler için çok değerli. Ödemelerimizin daha da süratli gerçekleştirilmesi ismine birçok tedbir aldık ve acilen hayata geçiriyoruz. Hasar ödeme sürat ve meblağımız her geçen gün artarak devam edecektir” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar