Parapiyasasi.net
Demir cevheri kritik eşiğin altında
Yazar: -26 Nisan 2023
12

Demir cevheri Aralık başından bu yana birinci sefer ton başına 100 doların altında süreç görürken bu durum en ağır inşaat devri olması beklenen devirde bile Çin’in emtia talebindeki zayıf toparlanmaya dikkat çekti.

Demir cevheri, Çin’in Kovid-19 sonrası tekrar açılmasının ve hükümet teşviklerinin talebi canlandıracağı umutlarıyla geçen yılın sonlarından itibaren yükselmişti. Lakin ekonomik toparlanma sistemsiz gerçekleşirken çelik fabrikalarındaki aktivite kısa vadeli beklentilerin düşmesine neden oluyor.

Huatai Futures internet sitesimde geçtiği bir bilgi notunda, kritik emlak bölümünün “hâlâ net bir toparlanma ve yükseliş eğiliminden yoksun” olduğunu yazdı.

İnşaat genel olarak ülkenin çelik talebinin üçte biri ile yarısını oluştururken hükümetin kesimin borcunu azaltmaya yönelik süregelen eforu, Çin iktisadı ve endüstriyel emtia iştahı için kıymetli bir aykırı rüzgar olmaya devam ediyor.

Bu düzey Nisan ayında yüzde 18’lik bir düşüşe işaret ediyor.

En düzgün üreticilerden oluşan Çin Demir ve Çelik Birliği’nin bu yılın geri kalanında güçlü piyasa şartları konusunda ikaz niteliğinde olan Salı günü yaptığı açıklamalar, daha karamsar görünümün altını çizdi.

Birliğin internet sitesinde yayımlanan bir notta, “Son vakitlerde, iç pazarda çelik fiyatlarında daima ve süratli bir düşüş yaşandı ve bu da çelik işletmelerinin işletilmesi ve üretimi için önemli zorluklar ortaya çıkardı. Çelik üretim tesisleri ziyan eden üretimi azaltması ve nakit tutması gerekiyor” tabirlerine yer verildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar