Parapiyasasi.net
“Denetim düzeneğinin yetersizliği göze çarpıyor”
Yazar: -13 Şubat 2023
11

Yaşanan acıyı derinden hissettiklerini kaydeden Mimarlar Odası Adana Şube Lideri Sedat Gül, rant odaklı kentleşmenin önüne geçilmesi, kentsel dönüşümün hakikat ve inançlı formda uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Adana’da yıkılan binalarla ilgili bilimsel bir raporlama yapılamadığını söz eden Gül, birinci ve ikinci zelzelede yıkılan yahut ağır hasar alan binaların büyük çoğunluğunun sarsıntı yönetmeliği öncesinde ruhsatlandırıldığını ve yer etüdü yapılan binalar olduğunu anlattı.

Sedat Gül, zelzeleden etkilenen öteki vilayetlerde zelzele yönetmeliğine uygun olarak yapılmış ve ortalarında imali yeni tamamlanmış binaların dahi zelzeleye dayanamadığı ve maalesef yıkılan binalarda çok sayıda can kaybı verildiğini lisana getirdi.mo adana kk7j

Depremin, sıhhatsiz ve inançsız, mühendislik hizmeti almamış ya da imal sürecinde kontrol düzeneklerinin kuşku bırakmayacak nitelikte işletilmediği binalar yüzünden büyük acılar yaşatan afetlere dönüştüğünü söz eden Gül, imar aflarının yalnızca bir kent hatası değil, insanlık hatası olduğunu söyledi.

Yerel afet çalıştayı düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Gül, şöyle devam etti:

“Denetim sisteminin yine ele alınması sağlanmalıdır. Kent genelinde hasarlı binaların en süratli biçimde tespit edilmesi elzemdir. Yurttaşlarımızın bilhassa sarsıntı ve başka doğal afetler konusunda eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi konularında kamu, mahallî idareler, üniversite, meslek odaları ve sivil toplum iş birliğinde mesleksel bilgi, birikim ve deneyimlerini ortaya koymalıdır.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar