Parapiyasasi.net
Deniz Yolu Ticareti Daha Çok Tercih Ediliyor
Yazar: -16 Nisan 2020
3

Korona virüs salgını tüm dünyaya yayılmış durumda. Salgın dolayısıyla insanlar zorunda kalmadıkça dışarı çıkmıyor. Salgından dolayı üretim ve tüketim dünya genelinde azalmaya devam ediyor. Birçok iş yeri ve sanayi kapatıldı. Petrol, elektrik ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarına talep azaldığından üretim azaldı. Ancak, uluslararası ticaret ara vermeden devam ediyor. Bunu için deniz yolu ticareti yapılıyor.

Deniz Yolu Ticareti

Uluslararası taşımacılık için deniz yoluna talep artmış durumda. Salgından önceki zamanda deniz yolu taşımacılığı oranı yüzde 85 iken, şu an yüzde 90 olarak belirtiliyor. Aynı zamanda, navlun gelirleri de artıyor. Dolayısıyla gemi adımı bulmak zorlaşıyor.deniz yolu ticareti

Deniz Yolunun Avantajı

Salgın dolayısıyla kara yolunda tır ile ticaret zorlaştı. Bu yüzden deniz yoluna yoğun bir talep söz konusu. Salgın sebebiyle denizcilik sektörünün gelirleri artıyor. Ayrıca, toplam taşımacılık için de gelir artışı var. Navlun miktarları da önceki dönemlere göre oldukça artış gösteriyor. Navlun, deniz yolu ile taşınan malları taşıma hizmeti için ödenen ücrettir.

Türkiye’de Durum

Gemicilik sektörünün bin 600 civarında gemisi vardır. Ayrıca, yaklşaık 29 milyon DWT kapasitesi vardır. Türkiye’de de bu sektör şu an iş açısından oldukça avantajlıdır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar