Parapiyasasi.net
“Deprem bölgesinde mağazaların yarısı kapalı”
Yazar: -23 Mart 2023
8

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) yaptığı ankete nazaran sarsıntılar nedeniyle Şubat ayında markaların yüzde 94’ünün müşteri trafiği azalırken, adet satışlarında da düşüş oldu.

11 vilayette ağır yıkıma ve 50 bini aşkın insanın hayatına mal olan Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar organize perakende markalarının Şubat ayı cirolarını da etkiledi. BMD’ye üye markaların yüzde 87’sinin şubat ayı cirosu ocak ayına nazaran geriledi.

BMD Lideri Sinan Öncel, BMD üyesi markaların afetten etkilenen bölgede faaliyet gösteren yaklaşık bin 500 mağazasından yarısının hala kapalı olduğunu aktardı.

Markaların bir yandan afetzedelere yardıma odaklanırken bir yandan da kapanan mağazaların yine faaliyete geçirilmesi için çalıştıklarını lisana getiren Öncel, “Deprem tesiriyle Şubat ayında ülke genelindeki mağazalarımızın müşteri sayısı, adet satışı ve cirolarında değerli düşüşler oldu. Zelzelenin perakendeye tesirini üyelerimiz ortasında yaptığımız ankette net bir halde görünüyor. Ankete nazaran Ocak ayına oranla Şubat’ta üyelerin yüzde 94’ünün müşteri sayısı azaldı. Tekrar birebir devirde üyelerimizin yüzde 86’sının adet satışlarında, yüzde 87’sinin de cirolarında gerileme oldu. Ortalamada yüzde 20-25 civarındaki ciro kaybının Mart ayında kısmen toparlandığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

143 çalışan ömrünü yitirdi

BMD Lideri Sinan Öncel, Türkiye’nin 6 Şubat’ta benzerine az rastlanan iki büyük zelzeleyle sarsıldığını hatırlattı. Sarsıntılarda BMD üyesi markaların çalışanlarından 143’ünün hayatını kaybettiğini, 242’sinin yaralandığını bildiren Öncel, depremzedelerin süreksiz barınma probleminin tahlili için bilhassa konteyner ve prefabrik konutlara muhtaçlık duyulduğunu lisana getirdi.

22 Mart prestiji ile 160 konteynerin sevkiyatını tamamladıklarının lisana getiren Öncel, “Her gün yaklaşık 10 konteyneri bölgeye sevk ediyoruz. Bir kısmı AFAD’a nakdi bağış olmak üzere toplamda 500 konteyneri afetzedelerimizin kullanımına sunacağız” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar