Parapiyasasi.net
“Deprem bölgesinde sigortalılık oranı çok düşük”
Yazar: -13 Mart 2023
5

Sigorta şirketlerinin zelzele bölgesine hem birebir hem de nakti yardımları sürat kesmeden sürüyor. Sigorta şirketleri zelzelenin birinci gününden itibaren ağır biçimde bölgede hasar tespit çalışmalarını sürdürürken, birçok sigorta şirketi depremzelerin barınma ve acil gereksinimleri için seferber oldu.

Bloomberg HT’de yayınlanan Sigorta Gündemi’nde iletilen bilgilere nazaran, Sigorta Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Lideri Mehmet Akif Eroğlu, zelzele bölgesinde sigortalıları mağdur etmemek ismine tüm önlemlerimizi aldık. Bölgede sigortalılık oranı çok düşük, bu en büyük problemimiz. Yaşanan büyük felaketin arkasında artık tüm dalın paydaşlarının bir ortaya gelip sigortalılık oranının artırmak ismine ihtilal niteliğinde düzenlemeler yapması gerekiyor açıklamasında bulundu.

DASK: 3 milyar TL tazminat ödemesi gerçekleşti

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) zelzele bölgesine yönelik yeni bir bilgilendirme metni yayınlandı. Metinde, hasar tespit süreçleri ve hasar ödemelerinin süratli sürdüğü belirtildi. 10 Mart 2003 tarihli prestijiyle 3 milyar TL tazminat ödemesi gerçekleştiği söylendi ve sigortalıların yanında olmak için çalışmalara devam edildiği vurgulandı.

DASK ve konut sigortalarında 4 kata varan artış

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen ise geçtiğimiz yıla oranla bilhassa Doğu Akdeniz ve İstanbul’da DASK ve konut sigortalarında dört kata varan artışla karşı karşıya oldukları değerlendirmesini yaptı. Gülen, sarsıntı bölgesinde yaşayan bir toplum olarak şuur seviyesinin sadece felaketler sonrasında değil, her vakit devam etmesi gerektiğini vurguladı.

VHV Küme Türkiye İdare Heyeti Lideri Maximilian Sthal, bu üzücü hadisenin gerisinde Türk halkına şartsız dayanak ve dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. Alman sigortacılık devinin Türkiye sigorta piyasasında iki tane iştiraki bulunuyor.

Emeklilik Nezaret Merkezi datalarına nazaran, BES iştirak sayısı 8 milyon 18 bin oldu ve toplam fon büyüklüğü ise 414.5 milyar TL oldu.

Yurt dışı sigorta gündeminde öne çıkan başlıklar ise şöyle oldu:

Çin’de dört aylık müddette 24 milyondan fazla kişi kişisel emeklilik hesabı açtırdı. Kasım’ın 2020’de yaşlılık sigortası sistemini tamamlamak için özel emeklilik planı uygulamaya konuldu, duyulmasının akabinde geçen müddette 24 milyondan fazla kişi hesap açtı.

Allianz raporuna nazaran dünyanın dört bir yanında grevlerin, isyanları ve sivil karışıklığın artması bekleniyor. Raporda, işletmelerin de bu artan risk ortamında oluşturabileceği farklı tehditler konusunda tetikte olmaları gerekiyor zira bu değerli bir gelir kaybına yol açabilirseniz denildi.

Alman Reasürans şirketinden sarsıntının maliyetini ait beklenti paylaşıldı. Türkiye ve Suriye zelzeleleriyle ilgili olarak felaketin tam boyutu ile ilgili muteber varsayımların belirtilmesi için şimdi çok erken olduğunu söylenildi. Birinci çeyrekte için 200 milyon euro aralığında net ziyan öngörüldüğü, 3.5 ila 4 milyar euro civarında sigortalı piyasa kaybı kestirim edildiği paylaşıldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar