Parapiyasasi.net
“Deprem fonu ve ulusal zelzele kurulu hemen kurulmalı”
Yazar: -15 Şubat 2023
8

İzmir Özgür Bölgesi (İZBAŞ) İdare Şurası Lideri Eyüp Sempatik, Sarsıntı Fonu’nu oluşturacak kaynakların toplumun tüm bölümlerince adil olarak karşılanabileceğini belirterek, 1999 yılından bugüne muvaffakiyetle uygulanan İşsizlik Sigortası Fonu’nun güzel bir uygulama örneği olduğunu, pandemi periyodunda bu fonun kıymetini patronlar olarak yaşayarak deneyim ettiklerini söyledi.

“Ulusal sarsıntı kurulu yine oluşturulmalı”

Deprem Fonu için de benzeri bir modelin hayata geçirilebileceğine dikkat çeken Şirin, “Fonda toplanacak kaynağın, hedefi dışında kullanımını önlemek için yasal teminata bağlanarak, profesyonelce yönetilip nemalandırması sağlanabilir. Tesirleri onlarca yıl süren zelzele kaynaklı ekonomik yıkımlar, ülkemiz iktisadı üzerinde en değerli risk ögesini oluşturuyor. Yalnızca konutlar değil, fabrikalarımız ve üretim tesislerimiz de gerek yapısal özellikleri gerekse acil durum planları ile zelzelelere hazır olmalı” diye konuştu.

İZBAŞ İdare Şurası Lideri Eyüp Şirin, 1999 zelzelesinden sonra oluşturulan ve 2007 yılında lağvedilen Ulusal Zelzele Konseyi’nin de tekrar kurularak, alanlarında uzman bilim insanlarının kamu otoritesinin liderliğinde bir ortaya getirilmesi gerektiğini söz ederek, Türkiye’nin en ehil zelzele bilimcilerinin Kahramanmaraş yöresindeki sarsıntılar için tekraren ihtarlarda bulunduklarını, sarsıntının yeri ve şiddetine yönelik nokta atışı kestirimler yaptıklarını anımsattı.

Sevimli, “Benzer ikazlar bilim insanlarımız tarafından tekraren İstanbul için yapılıyor. Hükümetimizin ve lokal idarelerimizin tehdidi en üst düzeyde ciddiye alarak, kaynak aktararak, kentlerimizin sarsıntıya hazırlık düzeylerini artırmaları gerekiyor. İmar planlarının, kent yerleşimlerinin sarsıntı gerçeğini gözeterek yapılması hayati değer taşıyor. Ülkemizin bu acıları tekrar yaşamaması için hazırlık süreçlerimizi ve düzeyimizi en üst düzeye taşımamız gerekiyor” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar