Parapiyasasi.net
“Depremdeki yıkımlar üretim ve kontrol yanılgılarını işaret ediyor”
Yazar: -09 Şubat 2023
9

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Lideri Hasan Aksungur, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Hatay, Adana, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Osmaniye’de yaşanan sarsıntının 13,5 milyon kişiyi etkilediği zelzeleyle ilgili açıklama yaptı. Aksungur, imarlı bölgelerdeki ruhsatlı binalarda yaşanan yıkımların, imal ve ruhsatlandırma etaplarında kusurları işaret ettiğine dikkat çekti. Günümüzde mühendislik ve üretim tekniklerinin ileri olduğuna dikkat çeken Aksungur, gerekli önlemler alınarak ve projelendirme yapılarak sarsıntıya sağlam binaların yapılabileceğini lisana getirdi. Aksungur, “Belki de çok kolay bir kusurdan ötürü bu binalar enkaz yığını haline geldi. En aşağıdan en üste hakikat inşaat mühendislerinin, mimarların, kent plancılarının, mahallî yöneticilerin, Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü yetkililerinin mevcut bina envanterini tespit etmesi ve yenileme çalışmalarına gitmeleri gerekiyor. Dere yatakları ve alüvyon yataklardan kaçınılması gerekiyor” dedi.

Her şantiyeye bir şef bina güvenliği için önemli

İnşaat Mühendisleri Odası’nca yürütülen ‘Her Şantiyeye Bir Şef, Bir Şantiyeye Bir Şef ’ kampanyasını anımsatan Aksungur, “Projelendirme, uygulama ve kontrol değerli. Kontrolü yapacak olan da şantiye şefidir. Her kademedeki sorumluların, görevlilerini layığı ile yerine getirmesi, adam sendecilikten uzak durulması, kontrolün sağlanması, ‘Bir şey olmaz’ lafının şantiyelerde yasaklanması gerekiyor. Bunlar yapılmadığı sürece biz bu acıları daha çok yaşarız” tabirlerini kullandı. Adana’da yıkılan ve hasar gören binaların 1999 Marmara sarsıntısının çabucak akabinde 2000 yılında hayata geçirilen yapı kontrol yasası ve sarsıntı yönetmeliğine nazaran inşa edilen binalar olduğunu kaydeden Aksungur, “Ruhsatlı binalardaki bu yıkımların, bu can kayıplarının sorumluları, yapılan kusurlar kesinlikle tespit edilmeli” daveti yaptı. Aksungur, Odaya bağlı teknik takımla Adana’da yıkılan binalarda birinci müşahedeleri yaptıklarını kaydederek, detaylı incelemelerinin yetkili kurumlarla birlikte sürdüğünü vurguladı. Adanalıların huzursuz olduğunu söyleyen Aksungur, çok sayıda vatandaşın arayıp meskenlerinin sağlam olup olmadığının incelenmesini talep ettiğini aktardı. Adana’daki yapı stokunun güvenilirliğinin tespit edilmesinin bu acıların bir daha yaşanmaması için elzem olduğunun altını çizen Aksungur, “Deprem güvenliği olmayan binalara ait devlet acil tedbirler almalıdır” diye konuştu. 6 bin dolayında istekli üyeleriyle zelzele bölgesinde yapılacak hasar tespit çalışmaları için hazır olduklarını da kelamlarına ekledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar