Parapiyasasi.net
Depremzede esnafın talepleri ilgili bakanlıklara iletildi
Yazar: -04 Mart 2023
7

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, zelzele bölgesinde esnaf ve sanatkarın, borç ertelemesinden çok hibe dayanaklarıyla ayağa kaldırılabileceğini belirtti.

Depremlerden olumsuz etkilenen esnafın ziyanlarını tespit edip, onların talepleri doğrultusunda projeler geliştirerek sıkıntılarının çözülmesi gayesiyle “Deprem Bilgi Formu” oluşturduklarını hatırlatan Palandöken, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnternet sitemiz üzerinden yayımladığımız bu forma gelen müracaatlara nazaran esnafımızın en büyük isteği hibe dayanağı verilmesi ve mevcut borçların 2 yıl mühletle ertelenmesi istikametinde. Esnaf ve sanatkarlarımızı yine ayağa kaldırmak ve ticari hayatı canlandırmak için iş yerlerine, hasar durumuna nazaran, hibe takviyesi verilmeli. Öte yandan esnaf ve sanatkarlarımız şu anda iş yapamadığı için mevcut borçların ödenmesi mümkün değil. İş yerleri tekrar faaliyete geçene kadar kredi ve kredi kartları başta olmak üzere esnafımızın Bağ-Kur ve SSK üzere mevcut borçları en az 2 yıl mühlet ile faizsiz ötelenmeli.”

“Emeklilik ve ilaç hakkı hayata geçirilmeli”

Palandöken, zelzele bölgesindeki esnafın emeklilik ve ilaç hakkı dahil tüm sıhhat hizmetlerinden faydalanabilmelerine imkan sağlayacak uygulamaların hayata geçirilmesini de talep etti.

Deprem Bilgi Formu’ndan edinilen bilgileri ilgili bakanlıklarla paylaştıklarını tabir eden Palandöken, “Buna nazaran, sarsıntı bölgesindeki esnaf işletmelerinin yüzde 31,22’si az hasarlı, yüzde 18,29’u orta hasarlı ve yüzde 50,49’u ağır hasarlı durumda. En çok müracaat yapan vilayetlerimiz ise Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya oldu” bilgisini paylaştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar