Parapiyasasi.net
Depremzedelerin yerini gösteren portal
Yazar: -10 Şubat 2023
27

Depremin birinci anından itibaren Başarsoft Ankara’dan 40 kişilik bir grup Twitter’a ve öbür toplumsal medya ağlarına düşen yardım taleplerini tarayarak adresleri ve talep ayrıntılarını ayıklayarak sınıflandırdı. Akabinde koordinatlandırıp yeni kurmuş olduğu https:/deprem.basarsoft.com.tr portalına girdi.

Böylelikle adrese gerek kalmadan yardım davetinde bulunanların yerlerinin tespit edilebilmesini sağladı. Portal, yalnızca Başarsoft takımının değil, muhtaçlık duyan herkesin yardım talebini girebilmesine nazaran planlandı. Yeni talepleri düzgün formda girebilmek için portala kolay bir “+” butonu eklendi. Bu “+” butonuna basıldığında bilgi giriş ekranına ulaşılıyor ve kişinin ismi, bulunduğu adres, en son hangi tarihte haber alındığı, battaniye ve yiyecek gereksinimi üzere bilgiler sisteme kaydedilebiliyor.

Uygulama cep telefonlarından ve yüksek internet kapasitesi gerektirmeden çalışabilmesi için kolay bir web arayüzü olarak planlandı. Bu sayede rastgele bir uygulama indirmek, yüklemek, kaydolmak üzere sınırlayıcı adımlar yok. Burada toplanan datalar, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm kamu kurumlarına harita tabanlı bilgiler sunan CBS Genel Müdürlüğü’ne ve AFAD’ın AYDES uygulamasına aktarılmaya başlandı.

Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, “Belli bir yükün üstünde bilgi görüntülemek için hem web uygulamasına geçmek hem de yüksek talebi yönetebilmek ismine bulut üzerinde konumlamak gerekiyordu. Amazon, zelzelenin sonraki gün bize ulaştı ve fiyatsız yardım önerdiler. Uygulama geliştiren takımımız, Amazon Türkiye takımıyla birlikte çalıştı ve 7 Şubat gecesi Amazon sunucularında portalı yayına aldık” dedi.

8 bin 500’den fazla talep koordinatlandı

8 Şubat saat 16.00 itibariyle portalda 8 bin 500’den fazla talep koordinatlandırılmış durumda. Birinci anlarda göçük altında bulunulduğuna dair bilgiler yoğunlukta iken, şu anda yardım muhtaçlıkları artmış durumda. Yardım gereksinimleri da çocuk bezi, bayan pedi üzere hijyen gereçleri, soğuğa karşı muhafazalı kıyafet talepleri, powerbank, çadır ve akaryakıt üzere eserlerden oluşuyor. Çözümlenmiş, geçerliliğini yitirmiş datalar ileride portaldan kaldırılacak lakin şimdilik tarih ve saat ekleyerek yeniliğin korunmasına ihtimam gösteriliyor.

Portala; bölgedeki depremzede ve yardım gruplarının kullanabilmesi için açık ve çalışan eczaneler, yardım dağıtım noktaları, geceyi geçirmek için sıcak ve inançlı toplanma alanları da eklenecek. Portalın benzeri uygulamalardan farkı manuel olarak nitekim yardım isteyen ve ayrıntılı bilgi veren talepleri eklemesi ve koordinat hassasiyetinin yüksek olması.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar