Parapiyasasi.net
Depremzedenin ‘cep’te abonelik iptal hakkı var
Yazar: -16 Şubat 2023
6

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların tesirli olduğu bölgede pek çok vatandaş, ya fiyatını ödeyemeyeceği ya da artık yararlanma imkanı bulunmadığı için cep telefonu abonelik mukavelelerini iptal etmek istiyor. Ticaret Bakanlığının Abonelik Mukaveleleri Yönetmeliği’ne nazaran, tüketici, belgisiz vadeli yahut bir yıl ve daha uzun abonelik kontratını rastgele bir münasebet göstermeden ve cezai kaide ödemeden istediği vakit feshetme hakkına sahip bulunuyor. Mühleti bir yıldan az abonelik kontratında de tüketicinin hizmetten yararlanmasına pürüz olabilecek geçerli bir sebebin varlığı halinde mukavele feshedilebiliyor.

‘Ayıplı hizmet’ kapsamında

Taahhütlü abonelikler ise belirtilen müddet kadar abone kalmayı taahhüt eden tüketicilerle yapılıyor. Burada, tüketicinin taahhütlü aboneliğini mühletinden evvel feshetmesi halinde cayma bedeli talep edilebiliyor. OHAL ilan edilen zelzele bölgesinde internet, telefon üzere hizmetlerde kelam konusu cayma bedelinin alınmaması için kamunun düzenleme yapması değer taşıyor. Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde tıpkı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, rastgele bir bedel ödemeden taahhütlü abonelik feshedilebiliyor.

Spor salonu ve dershane üzere kurumlarla imzalanan hizmet kontratlarında ise zelzele bölgesinde artık bu hizmetin verilmesi mümkün değilse “ayıplı hizmet” kapsamında fesih imkanı bulunuyor. Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumunun (BTK) da telekomünikasyon kesimine yönelik abonelikler konusunda düzenleme yaparak ilgili şirketlere bildirmesi gerektiğini söyledi. Ağaoğlu, “Sözleşmelerinin sonlanmasını isteyen tüketicilerin yapmış olduğu ödemelerden aldıkları hizmet fiyatı düşülerek, kalan meblağ kendilerine iade edilmelidir” dedi. Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Lideri Aziz Koçal da “Taahhütlü aboneliklerde, aboneliğini değiştirme ya da iptal etmek isteyenlerden cayma bedeli alınmamalı. Kamu da bu bahiste gerekli takviyesi sağlamalı” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar