Parapiyasasi.net
Dev İddiacı: Boğalar Geliyor! Bu Altcoinler Yatırımlık
Yazar: -12 Şubat 2023
7

shutterstock 175476470 e1569585538866

Önceden riskten kaçan bir yatırımcı; Bitcoin, Ethereum ve hatta gelişmekte olan altcoinler için sağlam bir “alış fırsatı” olduğunu söylüyor. Bölümün tanınan isimlerinden olan Arthur Hayes, 8 Şubat’ta yayınladığı bir blog gönderisinde mevcut kripto yatırım planlarında “U dönüşü” yaptığını duyurdu. İşte detaylar…

Hayes, altcoinler konusundaki tutumunu değiştiriyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD FED’den kaynaklanan mevcut makroekonomik şartlar, daha evvel Arthur Hayes’i “riskli varlıklar” olarak isimlendirdiği şeylerden kaçınma konusunda istekli hale getirmişti. Enflasyon, Fed’in faiz artırımlarıyla paralel olarak yavaşlarken, ABD’de çok sayıda yeni fırtına patlıyor ve Fed, “ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı, ekonomiyi uygun gördükleri biçimde yönlendirecek” diyor.

620013 stocks market thinkstock 102717

Sorun, bu olayların yıl boyunca nasıl sonuçlanacağını iddia etmekte yatıyor. Hayes için 2023, kripto için alanını ikiye bölebilir. Bu, eski BitMEX CEO’sunun riskli varlıkları vuran FED kaynaklı bir kapitülasyon olayı kaygısıyla çekimser olduğunu söylediği Ocak ortasındaki bir evvelki tezinin antitezi olarak geliyor. BitMEX CEO’su, aşağıdaki tabirleri kullandı:

Büyük olasılıkla 2023’te gerçekleşmesini engellediğim bu mümkün sonuçla ilgili tasalarım, yedek sermayemi para piyasası fonlarında ve kısa vadeli ABD Hazine bonolarında tutmama neden oldu. Bu nedenle, likit sermayemin sonunda kripto satın almak için kullanmayı düşündüğüm kısmı, lokal düşük düzeylerde gördüğümüz mevcut rallide eksik. Bitcoin, FTX çöküşü ile gördüğümüz 16.000 dolarlık düşük düzeylerden yüzde 50’ye yakın yükseldi.

cb027ad4 c8a2 4d03 91c6 88e5b306b2e6

ABD’deki ekonomik görünüm neye işaret ediyor?

Hayes, riskli varlık ortamını 2009 ve niceliksel genişlemenin başlangıcıyla karşılaştırarak, sırf Ocak ayındaki yüzde 40’lık artışa karşın Bitcoin’in toparlanmaktan muhtemelen çok uzak olduğunu sürdürdü. Bu yıl tablo epeyce karmaşık. Niceliksel gevşeme yerini, risk varlıkları kıymetine ABD mali sisteminden likiditenin çekildiği niceliksel sıkılaşmaya bıraktı.  Hazine Genel Hesabı’ndaki (TGA) nakit 500 milyar dolara kadar boşaltılacak ve Fed’in aylık çektiği 100 milyar dolarlık likidite iptal edilecek. Hayes’in blog yazısında aşağıdaki sözler yer alıyor:

 TGA, yılın ortasında bir orta tükenecek. Tükenmesinden çabucak sonra, ABD’de borç limitinin yükseltilmesi etrafında bir siyasi sirk olacak. ABD hükümeti borç tavanını yükseltmekten vazgeçmeye karar verirse ve bunun yerine kelam konusu sistemin temelini oluşturan varlıklarda temerrüde düşerse, Batı liderliğindeki fiat finansal sisteminin bir gecede çökeceği göz önüne alındığında, borç tavanının yükseltileceğini varsayabiliriz.

587cd85b 4070 4047 9c66 933d549b559e

Makro “gevşeme” arayışı

Hayes, her şeyin bir zamanlama problemi olduğuna inanıyor. Planı, makul riskli varlıklara geçişin mümkün olduğu yerden ABD doları cinsinden nakit paraya geçmek. Görünüşe nazaran menünün en üstünde Bitcoin var. Blog yazısında “Önümüzdeki günlerde satın alacağım. Keşke yatırım miktarım hakikaten değerli olsaydı, ancak o denli değil. Bu yüzden benim satın alımımın BTC üzerinde tesirli olacağını düşünmeyin, ”dedi.

Bununla birlikte, blog gönderisinin sonuç kısmında, altcoinlerin ileriye dönük olarak büyük bir fırsatı temsil ettiğini ve bunlar da birebir halde zamanlamaya bağlı olduğunu açıklıyor. Hayes, “shitcoin’leirn anahtarının, dalgalar halinde yükselip alçaldıkları anı anlamak” olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten piyasa döngüleri hakkında aşağıdaki sözleri kullanıyor:

İlk olarak, kriptodaki rezerv varlıkları ralli yapar – yani Bitcoin ve Ethereum. Bu büyük coinlerdeki ralli sonunda durur ve akabinde fiyatlar yavaşça düşer. Tıpkı vakitte, shitcoin’ler agresif bir ralli düzenler. Akabinde, shitcoinler yerçekimini yine keşfeder ve ilgi Bitcoin ve Ether’e geri döner. Bu süreç, boğa piyasası sona erene kadar devam eder.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar