Parapiyasasi.net
Dış dünyadan seçim bildirileri
Yazar: -15 Mayıs 2023
3

Kesin sonuçları şimdi açıklanmayan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimleri ile igili dış dünyadan çeşitli değerlendirmeler gelmeye başladı.

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Türkiye’de düzenlenen seçimleri yakından izlediklerini, iştirakin yüksekliğinin büyük kazanım olduğunu, ikinci cinsin ne getireceğini görmeyi beklediklerini söyledi.

Von der Leyen, AB Kurulu Lideri Charles Michel ile düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve 28. Devir Milletvekili Seçimleri hakkındaki değerlendirmesiyle ilgili soruyu yanıtladı.

Türkiye’nin kendileri için değerli bir ortak olduğunu belirten von der Leyen, şu tabirleri kullandı:

“Bu seçimlerdeki çok büyük iştirak hakikaten âlâ haber zira bu Türk halkının demokratik haklarını kullanarak gidip oy vermeye bağlılıklarını, demokratik kurumlara kıymet verdiklerini göstermektedir. Bu dünkü seçimlerin büyük kazanımıdır. Seçimler hâlâ devam ediyor. Artık ikinci tipi görmemiz gerekiyor. Bununla ilgili açıklamaları da çok yakından takip ediyoruz. İkinci çeşidin ne getireceğini görmemiz lazım.”

Yüksek iştirake takdir

AB Kurulu Lideri Michel ise seçime yüksek iştirak oranı hasebiyle Türk vatandaşlarını takdir ettiğini söyledi.

Demokrasilerde seçim sürecinin değerine işaret eden Michel, bu sürecin sonucunu takip edeceklerini belirtti.

Peskov: Her durumda işbirliğinin devamını bekliyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile Türkiye ortasında birçok alanda yapılan işbirliği nedeniyle Türkiye’deki seçimleri ilgiyle takip ettiklerini belirterek, “Türk halkının tercihine hürmet duyuyoruz ve duyacağız. Lakin her durumda işbirliğimizin devam etmesini, derinleşmesini ve genişlemesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye ile Rusya’nın başta iktisat olmak üzere çok sayıda alanda kapsamlı işbirliği yürüttüğüne işaret eden Peskov, “Enerji, turizm, ticaret, tarım, kara yolu nakliyeciliği üzere çeşitli alanlarda karşılıklı fayda sağlayan geniş bir işbirliği yelpazesinde Türkiye ile birleşmiş durumdayız” dedi.

Türkiye’den seçimlerle ilgili gelen haberleri büyük bir ilgiyle takip ettiklerini belirten Peskov, “Türkiye güçlü, hâkim bir ülkedir ve natürel ki şeffaf ve demokratik seçimleri sağlayabilen, her türlü yasa dışı aksiyonu önleyebilen bir ülkedir” değerlendirmesinde bulundu.

İran: Seçime yüksek iştiraki demokrasinin zaferidir

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti halkının yüksek iştiraki ve seçimin muvaffakiyetle gerçekleştirilmesi, komşu Müslüman ülkede demokrasinin zaferinin bir göstergesidir. Türkiye halkını, seçimleri düzenleyenleri, başkanları ve siyasi partileri bu zaferden ötürü kutluyor, kendilerine güzel uğurlu olmasını diliyoruz” tabirlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar