Parapiyasasi.net
Dışişleri Bakanı Blinken’dan Türkiye hassasiyetine teşekkür
Yazar: -08 Mart 2023
9

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Washington DC merkezli ABD Ticaret Odası ve ABD Ticaret Odası Vakfı, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’ı görüntü konferans yolu ile arayarak, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

ABD Ticaret Odası Lideri ve CEO’su Suzanne Clark, “Amerikan iş dünyası, bu kritik devirde süratli ve verimli bir halde büyük insanı müdahaleyi kolaylaştırmak için harekete geçti” dedi.

Clark “Türkiye hem bir NATO müttefiki hem de sofistike özel kesimle büyüyen bir ticaret ortağımız. Uzun müddettir devam eden bu bağlar, ABD’li işletmeleri hükümet ortaklarıyla birlikte çalışmaya ve Türkiye’nin tekrar yapılanma ve toparlanma sürecini hızlandırmaya yardımcı olmaya konumlandırıyor” diye konuştu.

Türkiye’de yatırımları olan Amerikalı iş dünyası başkanları de görüntü konferansta, Türkiye’ye insanı yardım programlarını Bakan Blinken’a sundular. Ayrıyeten iş dünyası başkanları, Bakan Blinken ile yaptıkları görüşmede Türk-ABD ortasındaki ticareti güçlendirmek için fikir alışverişinde bulundular.

Dışişleri Bakanı Blinken ise iş dünyasına bugüne kadarki dikkate paha yardımları için teşekkür etti. Blinken bölge bu krizden toparlanırken özel kesimin uzun vadeli toparlanma ve yine yapılanmada kritik bir rol oynamaya devam edeceğinin altını çizdi.

ABD Ticaret Odası, en az 170 şirketten 106 milyon doları aşan kurumsal yardım taahhüdünün iş dünyasının müdahale uğraşlarının bir modülü olduğu belirtirken, 13 Mart’ta ‘ABD-Türkiye İş Forumu: Sağlam İştiraklere Öncelik Verilmesi’ programı yapacağını açıkladı.

Bölgedeki depremzedelere yahut zelzeleden ziyan gören bölgelere maddi takviyede bulunma kelamı veren şirketlerden kimileri şunlar:

Abbott (1.5milyon dolar), Amazon (600bin dolar), Bayer (1.5 milyon euro) , Bristol Myers Squibb Vakfı (1.1 milyon dolar), Chevron(1 milyon dolar), Google (5 milyon dolar), JPMorgan Chase (1 milyon dolar), Johnson&Johnson (1 milyon dolar), McDonalds (1milyon dolar), Mercedes(1 milyon euro), PepsiCo(1.2 milyon dolar), Porchse(1 milyon euro), Siemens(1 milyon euro), Starbucks(1 milyon dolar), Coca Cola( 1 milyon dolar)

ABD Ticaret Odası’na üye olan kimi firmalar ise maddi takviye yerine, yüzbinlerce dolar kıymetinde muhtaçlık eserini ya servisi fiyatsız sağlayacağını açıkladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar