Parapiyasasi.net
Dogecoin Nedir?
Yazar: -10 Ekim 2021
8

Dogecoin Nedir, Özellikleri Neler?

Dogecoin Nedir, Özellikleri Neler? Dogecoin özellikle son dönemlerde ünlü isimlerinden kendisinden bahsetmesi ile popüler hale gelmiştir. Temelde bir meme yani şaka birimi olarak ortaya çıkmasına rağmen Dogecoin özellikleri dikkat çekmeyi başarmıştır. Günümüzde en çok tercih edilen altcoinler arasında bulunuyor.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nin Portland şehrinde ortaya çıkmıştır. 2013 yılından beri aktif olarak farklı kişiler tarafından yatırım yapılan bir sistemi bulunur. Alt tabanı litecoin’e dayanan Dogecoin açık kaynak kodlu bir para birimidir. Dijital olarak kullanılan kripto paraların içerisinde önemli bir yere sahip olan Dogecoin gün geçtikçe hızlı kullanıcı sayısına ulaşmaktadır. Temel olarak şaka yani meme olarak ortaya çıkmıştır. Herhangi bir belirli projeye dayanmaz ve amaç da gütmez. Şaka amaçlı çıkarıldığı için başlangıçta oldukça düşük fiyatlardan alıcı bulmuştur. Ancak Elon Musk gibi isimlerin de açıktan destek vermesi ile günümüzde önemli bir popülerliğe sahiptir.

Dogecoin Nasıl Kullanılır?

Dogecoin kullanımı bitcoin alt borsası üzerinden gerçekleşmektedir. Algoritması üzerinden çeşitli kripto para birimlerine yönelik yatırımlar yapılabilir. İçerisinde iki farklı madencilik barındıran Dogecoin; solo madencilik tek kişinin kendi başına işlem yapabilmesini ve madencilik havuzu seçeneği üzerinden de çeşitli ödüller kazanabilmeyi sağlar.

Kripto para borsasına giriş yapan kişilerin tercih ettikleri Dogecoin herhangi bir uygulamaya kaydolarak satın alınabilir. Öncelikle güvenilir olduğundan emin olunan uygulamaya giriş yapılır. Burada kişi kendine ait bir üyelik oluşturur. Üyelik oluşturulduktan sonra belirlenen şifre ile siteye giriş yapılır. Ardından belirli bir miktar para yatırıldıktan sonra istenen kripto para çeşidine çevrilebilir. Seçeneklerden Dogecoin tercih edilerek sahip olunan TL üzerinden Dogecoin borsasına göre satın alım işlemi gerçekleştirilir.

Coin aracılığı ile elde edilen tüm kazançlar kripto para cüzdanına aktarılır. Bu anlamda blok ağ üzerinden para transfer işlemleri yapabilmeyi uygunluk gösterir. Erişimi kolaylaştıran Dogecoin işlem yapılırken de kişilere basit ve kullanılabilir bir ara yüz sunar. Diğer kripto para birimlerinin aksine madencilik yapabilmeye de elverişlidir. Düşük değerlere sahip oluşu kısa sürede yüksek kazanç elde etmeye uygun olmamakla beraber rahatlıkla erişilebilen ve satın alınabilen bir kripto para birimidir.

Dogecoin Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin yatırımı kullanıcılara çeşitli kolaylıklar sunuyor. Burada kişilerin daha rahat bir şekilde işlem hacmi bulunuyor. Bu amaçla aktif olarak tercih edilen bir kripto borsasıdır. İçerisinde ödül ve bahşiş sistemi bulunur. Bu sebeple de pek çok topluluk tarafından da tercih edilmektedir.

Dogecoin’i diğer kripto paralardan ayıran özellik aktif dolaşım ağı içerisinde belirli bir sınırlandırılmasının bulunmamasıdır. Bu da ileri boyutta yüksek kârlar elde edebilmeyi sağlar. Uzun vadede işlem yapılabilmeye ve buradan yüksek kazançlar elde edebilmeye müsait bir madendir.

Kripto para alanından yatırım ve işlem yapmak isteyen kişiler belirli bir cüzdan oluşturur ve bu cüzdana ilk para yatırımı bankalar aracılığı ile gerçekleşir. Dogecoin sağlamış olduğu platform aracılığı ile bankacılık sistemlerinden herhangi bir işlem ücreti almamaktadır. Bu özelliği ile diğer kripto para birimlerinden farklılık gösterebilmektedir.

Dogecoinin sunmuş olduğu en büyük avantaj piyasada bulunan diğer coinlerden farklı olarak farklı projeleri destekleyen bahşiş sisteminin bulunmasıdır. Bu da kendi içinde belirli bir topluluk oluşturabilmesine imkân sağlayarak uygulanabilir hale gelir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar