Parapiyasasi.net
Dolar 7 liranın altında yer alıyor
Yazar: -16 Şubat 2021
14

Dolar 7 liranın altında! Dolar kurunun 6,90 seviyesine kadar gerilemesi pek çok insanı sevindiren bir gelişme oldu. Peki son durum ne?

Dolar kuru dün 7 liranın altına düşerek TL varlıkları olan insanları sevindirdi. Uzun süredir düşüşünü sürdüren dolar kuru, yeni düşüş ile birlikte ülke ekonomisini güçlendirmeye devam ediyor.

Dolar 7 liranın altında bulunuyor

Dolar yeni hafta ile birlikte 7 liranın altına indi. Geçtiğimiz hafta 7,10 seviyelerine yakın olan dolar devamında 7,05 seviyesine yakın bir konumda geziyordu. 7 liraya kadar düşüş gerçekleştiren dolar haftayı 7,03 seviyesinde kapatmıştı. Yeni hafta ile birlikte 7,03’ten açılış yapan dolar hızlı bir şekilde 6,90 seviyesine kadar geriledi. Yaşanan bu gerileme ülke ekonomisine olumlu bir şekilde yansıyor. Dolar kuru en son Temmuz ayının sonunda bu seviyelerde yer alıyordu.

Doların Temmuz sonrası seyrini incelediğimizde Ağustos’ta hızlı bir yükselme eğilimi kazanıyor. Bir süre yavaş yavaş yükselen dolar kuru Kasım ayında 8,50 liranın üzerine çıkıyor. Bu seviyeye çıkan dolar ülkemizde yaşanan gelişmelerden sonra hızlı bir şekilde düşüşe geçiyor.

Dolar 7 liranın altında

Dolar lira kurunun yanı sıra euro dolar kurunda da ilginç anlar yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta 1,20 seviyelerinde dolaşan kur 1,2144’e kadar yükselmişti. Yeni hafta ile birlikte 1,2446’nın üzerine çıkan kur, birkaç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Euro dolar kurunda yaşanan bu gelişme genel olarak yatırımcıları etkiliyor.

Dolar endeksini incelediğimizde ise Şubat ayının başında 91.500’ün üzerine çıkan endeks yavaş yavaş düşüş eğilimine girmiş durumda. Dolar endeksinde yaşanan düşüş ülkemiz için de önemli bir durum. Çünkü dolar endeksi dolar kurunun diğer para birimlerine göre değerini gösteriyor. Dolar diğer para birimlerinde değer kaybettiğinde endeks düşmeye başlıyor. Bu durum pek çok ülke için önemli olabiliyor.

Dolar lira kuru düşüşe devam ederken bazı kullanıcılar kurun nereye kadar düşeceğini merak ediyor. Bazı ekonomistler kurun düşüşünü sürdüreceğini tahmin ediyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar