Parapiyasasi.net
Dolar/ TL’ de Düşüş Devam Ediyor
Yazar: -07 Şubat 2021
4

Küresel borsalarda 3 günüdür süre gelen yarış etkisini kaybederken, dolar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri etkisi altına alarak para birimleri değer kazandı. Türk lirası arka arkaya beş gün boyunca dolara karşı %3 üzerinde değerlendi. Aynı zamanda Türk lirası bu sabah küresel para birimlerine diğer günlerdeki düşüşlerine paralel olarak sınırlı bir düşüş yaşadı. Aynı gün içerisinde ise Türk lirası dolar karşısında eksiden artıya doğru geçiş yaşadı. Ocak enflasyonu fiyatlamalarda beklentiyi aştı ve analistler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ nın sıkı parasal duruştan taviz vermeyeceği beklentileri karşılandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası ocak ayı enflasyon döviz kurunun biriken etkilerine dikkat çekti. Banka değerlendirmesinde döviz kurunun etkileri ve uluslararası fiyatların etkisi ile üretim fiyatlarındaki güçlü artışın devam ettiğini belirtti.

Bloomberg Dolar Endeksi %0,1 yükseldi.

Gösterge tahvil faizi %14,77 oldu. Türkiye risk primi 300 seviyesinin hemen altından işlem görmeye başladı.

dolar/ tl’ de düşüş devam ediyor

Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası Değerlendirmesi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, tüketici tarafından ise yıllık enflasyonundaki artışın sürükleyicisi temel mal ve enerji gruplarının olduğu saptandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ nın değerlendirmesinde giyim dışında kalan temel mallarda birikimli döviz kur etkileri, bazı sektörlerde olan arz kısıtları, talep koşulları ve global olarak artan metal fiyatları gelişmelerine bağlı olarak fiyat artışları yükselmeye devam ettiği değerlendirildi. Giyimde ise enflasyonda kısmi bir düzelme gözlenmekte ve bunun yanında düşük düzeyleri koruduğunu belirten Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası enerji enflasyonunun da petrol fiyatlarındaki artış ile birlikte elektrik, şebeke suyu ve doğal gaz gibi kuruluşlardaki gelişmeler sonucunda yükseldiğini belirtti.

Geçtiğimiz ocak ayında yıllık enflasyonun genel hizmetlerde sınırlı ölçüde gerilerken, gıda sektöründe, taze meyve ve taze sebze fiyatlarında düzeltme yapıldığını ve bu sayede düşüş kaydettiğini belirtirken, bunun yanında pastörize edilmemiş çiğ süt alım fiyatlarındaki artışın ve uluslararası tarımsal satış fiyatlarının yansımaları ile birlikte gıda ürünlerinin enflasyonunun arttığı belirendi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ’ nın bir diğer değerlendirmesi ise çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve aynı zamanda eğilimlerinin yükselmesi oldu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar