Parapiyasasi.net
Döviz Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır?
Yazar: -04 Mart 2021
16

Finansın demokratikleşmesiyle beraber yatırımcıların döviz gibi herhangi bir yatırım seçeneğine kolayca ulaşabilmesi ve yatırım yapması artık mümkün olmaktadır. Akıllı cep telefonlarına ya da İnternet’e bağlı olan bir cihaza sahip herkes kendisine uygun yatırım şekillerini kolayca değerlendirebiliyor. Bu yatırım çeşitlerinden biri de döviz yatırımıdır. Yatırımcıların dolar, Euro ve sterlin gibi birçok yabancı para birimine herhangi bir banka hesabından ulaşarak saniyeler içerisinde yatırım yapabilmeleri mümkün olmaktadır. Dövizler alım satım yapabilmek ve değişen kur farklarından para kazanabilmek için vardırlar. Fakat piyasaya yeni girmiş olanlar için şaşırtıcı seçenekler, terminoloji ve platformlar varken bu durum biraz karışık olabiliyor.

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Döviz yatırımı yapmaya başlamanız için ihtiyacınız olan tek şey, aracı olan kurumlardan açabileceğiniz yatırım ya da banka firmalarından açabileceğiniz bir döviz hesabıdır. Herhangi bir banka firmasından döviz hesabı açarak yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Hesabınızı açtırdıktan sonra alım satım işlemlerini hemen yapmaya başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli konu ise bazı banka firmalarının döviz hesaplarından hesap işletim ücreti alıyor olmalarıdır.

Alınmış olan bu ücret özellikle küçük yatırımcılar tarafından yüksek bulunmaktadır. Ülkemizdeki şubesiz bankacılık hizmetleri, işlemlerden ücret almamaktadırlar. Masraf almadıkları gibi döviz hesaplarından da hesap işletim ücreti almamaktadırlar. Bu sebepten döviz alım satım işlemlerinizi ve dövizlerinizi banka güvencesi içerisinde tutmak için şubesiz bankacılık hizmetlerini tercih edebilirsiniz.

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır?
Döviz Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır?

Döviz Yatırımı Para Kazandırır Mı?

Döviz yatırımlarından nasıl kar elde edebileceğinizi yani nasıl para kazanılacağını artık öğrendiniz. Fakat para kazanmaktan ziyade döviz yatırımı belirli vadelerde size ait tasarrufların değerini koruya bilmenizde büyük ölçüde size yardımcı olacaktır. Bu sebepten sadece fazla para kazanma odaklı değil, tasarruflarınızı koruma altına alabilmek için dövize yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz.

Tasarruflarınızı dolar şeklinde tutuyorsanız ve belirli bir vadeye ulaştığında Euro’nun doların karşısında daha değerli olacağını düşünüyorsanız tasarruflarınızı Euro’ya çevirebilirsiniz. Bildiğiniz üzere para birimlerinin değeri zamanla değişmektedir. Bu dönemlerde kur farklılıkları da ortaya çıkmaktadır. Döviz kurlarında oluşan yükseliş ya da düşüşleri fırsata çevirebilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar