Parapiyasasi.net
Dünya Bankası: Nüfus yaşlandıkça rekabet artıyor
Yazar: -25 Nisan 2023
7

Banka, “Dünya Kalkınma Raporu 2023: Göçmenler, Mülteciler ve Toplumlar” raporunu yayımladı.

Raporda, dünyanın dört bir yanında nüfusun gibisi görülmemiş bir süratte yaşlandığı ve bunun birçok ülkeyi uzun vadeli büyüme potansiyellerini gerçekleştirmek için göçe giderek daha fazla bağımlı hale getirdiği kaydedildi.

Bu eğilimin göçün ekonomiler ve beşerler için daha uygun hale getirilmesi için eşsiz bir fırsat olduğu belirtilen raporda, daha yeterli göç siyasetlerinin tüm ülkelerde refahın artırılmasına yardımcı olabileceği aktarıldı.

Raporda, varlıklı ülkeler ve artan sayıda orta gelirli ülkenin azalan nüfusla karşı karşıya olduğu, bunun çalışanlar için global rekabeti ağırlaştırdığı hatırlatıldı.

Çoğu düşük gelirli ülkenin ise süratli nüfus artışı yaşamasının beklendiğine işaret edilen raporda, bu durumun kelam konusu ülkeleri genç beşerler için daha fazla istihdam yaratma baskısı altına soktuğu söz edildi.

Dünya nüfusunun yüzde 2,5’i vatandaşı olduğu ülkenin dışında yaşıyor

Raporda, gelecek yıllarda çalışma çağındaki yetişkinlerin hissesinin birçok ülkede keskin bir halde düşeceğine dikkat çekilerek, Meksika, Tayland, Tunus ve Türkiye üzere ülkelerin nüfusları artık artmadığı için yakında daha fazla yabancı personele muhtaçlık duyabileceği tabir edildi.

Göçü yönlendiren güçlerin de değiştiği belirtilen raporda, hudut ötesi hareketliliği daha çeşitli ve karmaşık hale getirdiği kaydedildi.

Raporda mülteci sayısının ise son 10 yılda neredeyse 3 katına çıktığı bildirildi.

İklim değişikliğinin göçü daha fazla körükleme riski taşıdığı belirtilen raporda, şimdiye kadar iklim odaklı hareketlerin birçoklarının ülkeler içinde gerçekleştiği lakin dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’nın (3,5 milyar insan) iklim tesirlerine yüksek oranda maruz kalan yerlerde yaşadığı kaydedildi.

Raporda, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 2,5’nin, yani 37 milyon mülteci, dahil 184 milyon kişinin, halihazırda vatandaşı oldukları ülkenin dışında yaşadığı belirtilerek, yüzde 43’ünün gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı aktarıldı.

Göçün daha âlâ yönetilmesinin aciliyet taşıdığı vurgulanan raporda, siyaset yapıcıların gayesinin mültecileri korurken, göçmenlerin marifetlerinin amaç toplumlardaki taleple eşleşmesini güçlendirmek olması gerektiği tabir edildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar