Parapiyasasi.net
Dünyaca ünlü ekonomist Jeffrey Sachs, Bloomberg HT’ye konuştu
Yazar: -03 Mayıs 2023
5

ZEYNEP BAYAR

Bloomberg HT’ye konuk alan Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs, bankacılık krizinin tesirlerini ve Türkiye’de seçim sonrası Merkez Bankası’nın uygulayacağı mümkün para siyaseti hakkında konuştu.

ABD’de başlayıp Avrupa’ya sıçrayan bankacılık krizinin akabinde kimi ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarının bankacılık sistemini istikrarsızlaştırdığını gündeme getirdi. Bu argümanı pahalandıran Sachs, son devirde kredi şartlarındaki gerekli olan sıkılaşmanın kuşkusuz bankaları baskı altına aldığını söyledi.

“Şu anda düzgün bir formda hedge edememiş ve faiz patikasının nereye gideceğini kestirim edememiş bankalar zahmet yaşıyor.” diyen Sachs, pandemide alınan ekonomik tedbirler nedeniyle Fed ve AMB’nin bu adımları “atmak zorunda” olduğunu belirtti.

“Merkez bankaları adımlarını zayıf bankaları düşünerek atmamalı”

Bazı ekonomistler, bankacılık dalı kendini toparlayana kadar merkez bankalarının faiz artırımını erteleme davetinde bulundu. Bu öneriyi desteklemediğini belirten Sachs, “AMB ve Fed’in, dikkatlerini enflasyon üzerinde tutmaya devam etmeleri ve gaye düzeylere indirmeleri gerekiyor. Bence hiçbir biçimde kredi siyasetlerini zayıf bankaları düşünerek atmamalılar. Daha çok genel ekonomiyi düşünerek adım atılmalı, ama tıpkı vakitte bir yandan bu sorunlar oluştuğunda bunları çözebilmeleri için ellerinde araçları olması gerekiyor.” dedi.

“Türkiye şu anda yatırım yapılabilir bir ülke değil”

Sachs, Bloomberg HT ile gerçekleştirdiği röportajda Türkiye iktisadına ait değerlendirmeler de yaptı. TCMB’nin genel seçim sonrası para siyasetinde nasıl bir strateji izleyeceği hakkında konuşan Sachs, Türkiye’nin kredi notunun aşağı istikametli olarak revize edildiğini ve bir taraftan TL’de zayıflama gerçekleştiğini belirtti. Seçimden sonra bütün bu orta vadeli siyasetlerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Sachs, “Şu anda yüzde 50 civarında bir enflasyon var. Bu hakikaten çok yüksek.” sözlerini kullandı.

Türkiye’de iktidar değişiminin direkt yabancı yatırımları ve portföy yatırımlarını nasıl etkileyeceğine değinen Sachs ,”Şu an Türkiye yatırım yapılabilir seviyeye sahip bir ülke değil. Daha riskli bir ülke olarak görülüyor. Bence Türkiye değerli bir iktisat, daha uygun bir kredi notuna sahip olmalı ve daha fazla direkt yatırım alabilmeli. Lakin açık konuşmak gerekirse, seçim sonrası gelecek hükümetin uyumlu bir iktisat siyaseti belirlemesi gerekiyor.” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar