Parapiyasasi.net
E-ticaretin, 1 trilyon 800 milyar TL’lik süreç hacmine ulaşması bekleniyor
Yazar: -24 Mayıs 2023
4

HANDE BERKTAN

Türkiye genelinde elektronik ortamda alışverişin cirosunun, enflasyon tesiriyle de yılsonunda 1 trilyon 800milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. E-ticaretin perakende içerisinde hissesinin dünya ortalamasına paralel yüzde 20 olmasına rağmen ihracat içerisindeki hissesi ise yüzde 1’in altında kalıyor. Bu oran, dünya ortalaması olan yüzde 5’lerin oldukça altında.

BloombergHT’nin sorularını yanıtlayan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) İdare Heyeti Lideri Emre Ekmekçi, e-ticaretin büyüme performansına ait “2022 yılının birinci 5 ayını büyüme ile tamamlamıştık. Bu yılın birinci 5 ayında geçen yılın birebir devrine nazaran yeniden süreç hacimlerinde büyüme görüyoruz. Bu yıl sarsıntı devrinde birbuçuk aylık periyotta sakinlik oldu. Reklam yatırımlarının azalması, ticaretin durması üzere etkenlerden ötürü e-ticaret dalı yavaşladı.

2022 yılını 800milyar TL. ile kapatmıştık, bu yıl yüksek enflasyon tesiriyle yılsonunda Türkiye genelinde e-ticarette 1 trilyon 800 milyar TL. ciro sayılarına ulaşabiliriz. Ciroda yüzde 120’lere varan artışa rağmen süreç hacimlerindeki artış yüzde 25 ile sonlu kaldı. Lakin adetlere bakmak gerek kıymetli olan adetlerde hangi sayılara ulaştığımız olacak. Bu yılsonunda amacımız adet bazında, yüzde 40’lık büyüme sağlamak.” konuştu.

ETİD “KOBİ’lerin e-ticarete girişi yavaşladı”

E-ticaret yapan işletme sayısı pandemi devrinde 7 kat artarak işletme sayısı 550binlere ulaşmıştı. ETİD Lideri Ekmekçi, büyük işletmelerin e-ticarete yöneliyor olmasına rağmen KOBİ’lerin e-ticarete girmelerinde duraklama olduğunu belirtiyor. Bölümün amacı e-ticarette işletme sayısını 800 binlere çıkarmak.

“E-ticarette giysi, elektronik ve süpermarket kategorileri süratli büyüdü”

E-ticarette bilhassa giysi, elektronik, süpermarket, outdoor eserler ve otomotiv dalındaki büyümenin güçlü olduğunu söyleyen ETİD Lideri “E-ticarette pandemi periyodunda kategorisel olarak besin, paklık ve hijyen eserlerine talep vardı. Artık normalleştik, olağan tüketim kümelerine döndük. En fazla büyüyen kategori giysi, dokumacılık kategorisi. Onu elektronik eserleri izliyor. Pandemi sonrası iz bırakan kategori ise süpermarket kategorisi oldu. Pandemide başlayan bu yeni kümeye ait tüketicilerin tercihin devam ettiğini görüyoruz. Süpermarket eserleri, e-ticaretin en fazla ciro yapan birinci üç kategorisine girmeyi başardı ve bu trend devam ediyor. İlginin arttığı bir öteki kategori ise yıllık yüzde 350 büyüme ile outdoor kategorisini söyleyebiliriz. Akabinde yatırım aracı olarak görülen otomotiv kesiminde büyümeler çok süratli gidiyor.” dedi.

“E-ticaret globalde 5.9 trilyon dolar pazar büyüklüğüne ulaştı”

Türkiye genelinde e-ticarette gidilecek çok yol olduğunu söyleyen ETİD Lideri Ekmekçi, e-ticaretin ihracat içerisindeki hissesinin yüzde 1’in altında olduğuna dikkat çekti. Sağlıklı büyümede e-ticaretin ihracat içerisindeki hissesinin, yüzde 5’lerde olması gerektiğini söyleyen Ekmekçi “Dünya geneline baktığımızda e-ticaretin toplam hacmi 5.9 trilyon dolar. Düşünecek olursak kendi iç pazarımız çok küçük. E-ticaretin perakende içerisindeki hissesi, 2020 yılında yüzde 15, 2021 yılında yüzde 17 ve 2022 yılında yüzde 20’ye ulaştı. Yani tüketicinin yaptığı her 5 alışverişten biri online taraftan yapılıyor. Perakende içinde e-ticaretin hissesi çok güzel. Lakin ihracatın içerisindeki hissesi hala yüzde 1’lerin altında. Bunun sağlıklı olanı dünya ortalaması olan yüzde 5’ler düzeyidir. Münasebetiyle yurtdışı pazarlarda daha fazla hisse alacak stratejiler geliştirmeliyiz. Yabancı tüketicilere eserleri nasıl satabiliriz konusu önümüzdeki periyot gündemimizde olmalı. Tüketiciler artık daha şahsileştirilmiş hizmet bekliyor. Bilginin işlenmesi ve yapay zekânın buna nazaran uygulanması önümüzdeki süreçte en fazla katma paha sağlayacak öge olacak. Büyük Türk markalarının daha faal olmaları gerek. E-ihracat dayanakları var bundan girişimcilerimizin yararlanmaları gerek” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar