• YARIM ALTIN
  5.660,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7493
  % 0,30
 • € EURO
  29,5804
  % 0,46
 • £ POUND
  34,1823
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  3,8001
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,2761
  % -2,56
 • BITCOIN/TL
  744227,226
  % -1,28
 • BIST 100
  8.330,64
  % -1,33

EBRD: Sarsıntı bölgesinde master plana muhtaçlık var

EBRD: Sarsıntı bölgesinde master plana muhtaçlık var

EBRD Lider Yardımcısı Jurgen Ringterink, “Deprem bölgesi için 1,5 milyar euroluk bir kaynak ayırdık. Önümüzdeki Pazartesi günü bunun ayrıntılarını yatırımcı konferansında Brüksel’de açıklayacağız” dedi.

Bloomberg HT’ye konuşan Ringterink “Öncelikle sizin küçük ve orta ölçekli şirketlerinizi desteklemek istiyoruz. Onların şu anda likiditeye muhtaçlıkları var. Şu anda orada ortak bankalarla, lokal bankalarla çalışıyoruz ve onlara gerekli olan finansmanı sağlıyoruz. İkinci değerli nokta da altyapı. Burada belediyeler devreye giriyor. Demir yolları üzere tekrar inşalar kelam konusu” biçiminde konuştu.

Kaynağın ayrılmasında EBRD’nin önceliklerinin Türkiye’nin öncelikleri olacağının altını çizen Ringerink “Şu anda önceliğimiz bölgede bulunan insanlara, KOBİ’lere yardım etmek olacak.

Biz şu an sarsıntı sonrasında birinci tesirleri görebiliyoruz; fakat uzun vadeli tesirlere karşı da dikkatli olmamız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi, şu anda yaşanan iç göçün çok kalıcı bir formda gerçekleşmemesi. Münasebetiyle orada mahallî ekonomiyi desteklemek çok önemli” tabirlerini kullandı.

Rinkerink “Master plan üzerinde çalışıyoruz. Zelzele bölgesinde daha düzgününü inşa edebiliriz. Bu noktada mevcut altyapının tamiri çok kıymetli olacak. 1,5 milyar büyük bir meblağ fakat buradaki zelzelenin ziyanına baktığınız vakit çok da küçük” diye konuştu.

Rinkerink “Türkiye’de şu anda 8 hastaneyi finanse ettik. Bunlardan bir tanesi Gaziantep’te. Bu hastanede rastgele bir meşakkat yoktu, zelzeleden ziyan görmedi. Burada kalitenin ehemmiyeti ortaya çıkıyor ve EBRD buna çok dikkat ediyor. Zelzele bölgesindeki iki hastanenin Mayıs ayında faaliyete geçmesini bekliyoruz” yorumunu yaptı.

YORUMLAR YAZ