Parapiyasasi.net
ECB Lideri Lagarde: ECB fiyat baskılarına karşı faiz oranlarını artırmaya devam edecek
Yazar: -17 Şubat 2023
8

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, ECB’nin yıllık raporuna ait Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konseyinde konuştu.

Mevcut enflasyon oranı hakkında “Çok yüksek, buna hiç kuşku yok” diyen Lagarde, enflasyonun yüzde iki olan orta vadeli gayeden hala çok uzak olduğunu da vurguladı.

Enerji fiyatları ve öbür girdi maliyetlerindeki evvelki artışın tüketici fiyatlarına yansımaya devam ettiğini belirten Lagarde, güç ve besin fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyonun yüzde 5,2 ile hala yüksek düzeyde olduğunu söyledi.

Lagarde, “Temel enflasyon baskıları göz önüne alındığında, martta gerçekleştireceğimiz bir sonraki toplantımızda faiz oranlarını 50 baz puan daha artırmayı planlıyoruz ve akabinde para siyaseti duruşumuzu değerlendireceğiz.” dedi.

Hizmetler ve güç dışı sanayi mallarındaki fiyat artışlarının da süratli olduğunu ve daha yüksek ECB faiz oranlarının talebi azaltarak fiyat baskılarını azaltabileceğini kaydeden Lagarde, iktisatta inancın artmasına ve güç fiyatlarının düşmesine karşın ECB’nin ekonomik faaliyetlerin yakın vadede zayıf kalmasını beklediğini, güçlü istihdam ivmesiyle desteklenen fiyatların daha süratli arttığını anlattı.

Lagarde, “Yüksek enflasyonun fiyatlara daha güçlü bir yansıma riski göz arkası edilemez.” sözünü kullandı.

Öte yandan, ECB, 2 Şubat’ta üç temel siyaset faizini 50 baz puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek düzeyine çıkarmıştı. Banka, refinansman faizini yüzde 3’e, mevduat faizini yüzde 2,5’e ve marjinal fonlama faizini yüzde 3,25’e yükseltmişti.

Bu ortada, Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) öncü datalarına nazaran, Avro Bölgesi’nde aralıkta yüzde 9,2 olan yıllık enflasyon, ocakta yüzde 8,5 düzeyine geriledi.

ECB İdare Kurulu, 16 Mart toplantısında faiz oranlarının geleceğine ait karar verecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar