Parapiyasasi.net
“Elektrikli araçlara 500 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımı öngörülüyor”
Yazar: -17 Mayıs 2023
5

Otomotiv Zirvesi’nin bu haftaki konuğu Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Yöneticisi Koray Öztopçu oldu.

Öztopçu “Otomotiv dalında, 2021 yılında yaklaşık 10 milyon, 2022 yılında 3 milyon ve 2023 yılında da muhtemelen 2-3 milyon adetlik bir üretim kesintisi yaşayacak. 2023’de de arz kaynaklı düşünceleri görebiliriz” dedi.

Öztopçu “Pandemi ile birlikte ekosistemin yine şekillendiğini görebilmekteyiz. Kullandığımız arabaların artık birer akıllı araç görünümüne büründüğünü görüyoruz. Bölümün en büyük üreticileri de bu taraflı adımlar atıyorlar. Elektrikli araçlar son devirde tüketici tarafında da sürdürülebilirlik bakış açısıyla çok ilgi gören eserlerden bir tanesi oldu. Ülkemiz 2053 için karbon nötr maksadı koymuştu. Elektrikli araçlar ve hibrit araçlar bu mevzuda kıymetli adımlardan bir tanesi“ diye konuştu.

Z neslin artık edinme yerine kiralamayı tercih ettiğini ve mobilitenin ön planda olduğunu söz eden “Amerika’daki iki yıllık araç satış fiyatlarına baktığımızda yüzde 16’lık artış görüyoruz. Araç fiyatları da artıyor. Bu elektrikli ve irtibatlı araçlara büyük otomotiv şirketleri 500 milyar dolarlık bir Ar-Ge yatırımı öngörüyorlar, bu da fiyat artışını küresel manada destekliyor” dedi.

Öztopçu “Önümüzdeki devirde bilhassa kalkınma bankalarının, Dünya Bankası’nın ve üretici ülkelerin bulunduğu Exim kuruluşlarının bu eserlerin gelişimi ve tüm dünyada yaygınlaşması açısından uygun faizlerle kredileri, bilhassa o ülkelerdeki ticari bankalara kullandıracaklarını düşünüyorum. Bu adım lakin bu türlü aşılabilir” dedi.

Finansman gereksinimlerinde bir farklılaşma olup olmadığına dair soruya ise Öztopçu “Günün şartlarına nazaran değişmekle birlikte yıllıkta baktığımızda 50-60 baz puana kadar farklılıkları tüketicilerimiz yakalayabiliyorlar” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar