Parapiyasasi.net
Elektrikli oto satışı birinci 2 ayında sürat kazandı
Yazar: -05 Mart 2023
6

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilte Derneğinden (ODMD) derlenen bilgilere nazaran, araba ve hafif ticari araç satışları, bu yılın birinci 2 ayında 2022’nin birebir devrine kıyasla yüzde 50,4 arttı.

Söz konusu devirde araba satışları yüzde 44,3 artarak 96 bin 195, hafif ticari araç satışları da yüzde 69,7 yükselişle 35 bin 847 oldu.

Elektrikli araba satışları yüzde 469,4 arttı

Türkiye araba pazarında, bu yılın birinci 2 ayında akaryakıtlı arabalar 65 bin 457 adetlik satışla birinci, dizel arabalar ise 16 bin 82 adetle ikinci sırada yer aldı.

Hibrit araba satışları 10 bin 96 adet, otogazlı araba satışları da 2 bin 83 adet olarak kayıtlara geçti.

Elektrikli araba satışları 2 bin 477 ile oto gazlı araba satışlarını geçti. Türkiye araba pazarında bu yılın birinci 2 aylık devrinde geçen yılın birinci 6 ayının toplamı olan 2 bin 263 adetten fazla elektrikli araba satışı gerçekleştirildi.

Söz konusu devirde elektrikli araba satışları yüzde 469,4 ve hibrit araba satışları yüzde 94 artış gösterdi.

Yeni elektrikli modeller gelmeye devam ediyor

Birçok marka, daha evvel duyurusunu yaptığı savlı modellerini yıl içinde Türkiye pazarında da satışa sundu.

Ayrıca, Çinli firmalar da Türkiye pazarına ilgi göstermeyi sürdürüyor. Skywell markasının yanı sıra Türkiye’ye geri dönen Chery’nin de elektrikli modellerinin Türkiye yollarında olması bekleniyor.

Elektrikli arabaların yanı sıra elektrikli mobilitenin bir öbür kesimi olan hibrit motorlu arabaların sayısı da giderek artıyor.

Veriler ve gelişmeler, dünyada da yaygınlaşmakta olan elektrikli ve hibrit arabaların, Türkiye araba pazarından aldığı hissenin düşük düzeylerde olduğuna işaret etti. Adet bazında da düşük olmasına rağmen satışların büyüme suratı, tüketicilerin elektrikli arabalara olan ilgisini ortaya koyuyor.

“Yeşil otomobillerin” pazardan aldığı hissenin, Togg’un 2023’te pazara girmesi ve dünyadaki gelişmelerle birlikte daha da artması bekleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar